O'NU KENDİME BENZETİYORUM

Muhabirlikten gelme...

Tıpkı ben gibi. O mesleki anlamda makro ölçekte, ben de mikro ölçekteyim. 

Fatih Portakal'dan bahsediyorum.

Fox Haber'in Fatih Portakal'ından. Günlerdir tartışılıyor. Neden ayrıldı? Neden bıraktı? İktidar mı baskı yaptı? Emekli ol diye ret edemeyeceği bir teklif mi aldı? Gerçekte cidden ne olduğunu kimse bilmiyor. Kendinden başka. Bana göre de neden ayrıldı, işte bu yazının sonunda tahminimi söyleyeceğim.

Yerine Habertürk'ten tanıdığımız Selçuk Tepeli geldi. Tepeli, canlı yayında Fatih Portakal'ı 'efsane' olarak tanıttı. Dakika bir, gol bir. Bence yanlış. Bence acemilik bu tanım. Fatih Portakal efsane değil, üstatdır, üstat. Ukalalık olarak algılamayın, ama kendime benzettiğim Fatih Portakal, sadece işini iyi yapıyor. Efsanelik(!) ise başka bir şey.

Zaten kendisi de tam da tahmin ettiğim gibi "Efsaneliği kabul etmiyorum, ama işimi iyi yapıyorum" dedi. İşte ekranlardan benim tanıdığım Fatih Portakal da; tam da böyle demeliydi ve de dedi. Ayakta alkışlıyorum...

Gazeteciler, televizyoncular, radyocular çok iyi bilir ki; çalışılan kurum, kişinin sadece kürküdür. Sırtında kürkün varsa, Nasrettin Hoca misali ye kürküm ye dersin. Kürkünü çıkardığın vakit ise ne şan kalır, ne şöhret. Şehir efsanesi olur çıkarsın.

Bunu niye böyle söylüyorum? Çünkü bizahati yaşayanlardanım. En başta dedim, tekrar söylüyorum. Bunu ben mikro ölçekte yaşarken, Fatih Portakal makro  ölçekte yaşadı. Hal böyle olunca yol aynı rota bir, mikro-makro da farketmiyor. 

Portakal, Fox Haber'deki bayrak değişiminde bayrağı devrettiği Selçuk Tepeli'ye de, "Sizi tanımıyorum, siz de beni tanımıyorsunuz. Öncelikle başarılar diliyorum" dedi. Yine benden alkış aldı. 

Gelelim Fox Haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk'e. 

Fox Haber'de bu zamana kadar ekranı kullanmayan, adını sadece KJ'de görmeye alıştığımız Doğan Şentürk, Fatih Portakal döneminden sonra dikkatimi çekti, ekran kullanmaya başladı. Sanki 'Buranın asıl patronu benim' der gibi! Ego'dur bu ya! Ucu bucağı olmayan, sonu kör kuyu, ne bileyim sonunun nereye çıkacağı bilinmeyin bir tünel gibidir. Ordu'da tanıdığım, meslekte bana da anlattıklarımın benzerini yaşatan birini hatırlattı bana. O da vakti zamanında 'ben varım' dedi; 'ben yaparım' zannetmişti. Geldi gördü ki; bu iş öyle her yiğidin harcı değil. Kayboldu gitti. İşte üstatlık başka bişey...

Sayın Doğan Şentürk, iletişim mezunu değil. Zaten olması da gerekmiyor bana göre, ama muhabirlik yapmış, editörlük yapmış, yöneticilik yapmış. 30 yılını geride bırakmış. Fox'un hem haberinden, hem spor yayınlarından sorumlu. Hem de kıdemli Başkan Yardımcısı görevi bulunuyor. Bir nevi patron yani!

Bakın, bu adam 6 yıldır Fox Ana Haber'i sundu. 6 yıldır da koca koca holdinglerin o kadar ataklarına, transfer çabalarına rağmen hep zirvede kaldı. Kimse indirmeyi başaramadı. Fox Tv'nin altın yumurtlayan tavuğuydu bu adam yahu! Neden kesersin bu tavuğun başını? Sanki kestiniz de, buldunuz mu altının kaynağını? 

Bence yanlış yaptılar...

Peki neden bıraktı? Fatih Portakal neden ayrıldı?

Bir televizyonda, ekranda son derece serbest bir dil yetkisine sahipseniz ve devamı için aynı şartlar da korunuyorsa bir kişinin o kurumdan ayrılmasının arka planında;  Bir... Ya ücret mevzusunda anlaşamama yatar. İki... Ya da karşınıza 'Patron benim' diyen birinin bencilce çıkışı yatar.

Bana göre bu böyle. 

Bakın size çok basit bir örnek vereyim.

Bir iddia vardı. Dünya'nın en pahalı markası, Dünya'nın en büyük alkolsüz içecek markalarından biri, bir yan yan marka çıkardı. Yani kolanın şekersiz halini sundu. Sonra bu markasını kaldırdı, şişelerinin üstüne sadece 'şekersiz' yazdı. 

Peki hiç düşündünüz mü? Neden o markayı kaldırdı? 

Çünkü insanlar artık, "Bana bir kola" demedi. Bunun yerine "Bana bir ...." demeye başladı ve o marka, gerçek markanın da önüne geçti. Haliyle tıpkı Fox Tv'nin Fatih Portakal'a yaptığı gibi 'Patron benim' dendi ve o Fatih Portakal markası kapatıldı.  

Yani uzun lafın kısası, bana göre, benim tahminlerime göre de Walt Disney Company Türkiye'nin başındaki isim, Fox Tv'nin Genel Müdürü Cenk Soner ve Fox Haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk baktılar ki; Fatih Portakal adı hem Fox Tv'yi, hem de kendilerini geçti. Artık Fatih Portakal denince insanların aklına Fox Tv gelmeye başladı. Anında müdahale ettiler ve Fatih Portakal'ı kapattılar. 

İşte bu kadar!

Bu arada hemen söyleyeyim. Selçuk Tepeli, daha ilk bülteninde Fatih Portakal gibi bir adamın yerini doldurmaya çalışırken "Biraz gevezelik edebilirim" dedi ve inanın öyle bir saçmaladı ki!

Ekranın sol tarafında kalan Selçuk Tepeli, ana haber bülteninde bir anda İstanbul Jazz Festivali'ni anlatmaya başladı. Ekranın hemen sağ tarafında da Fatih Portakal'a veda eden çalışma arkadaşlarının görüntüsü vardı. Sanırım çok fazla demorilize oldu. Ekranda fazla caz yapmaya başlayınca da anında ikaz aldı, "Uzattık diyor arkadaşlar. O zaman keseyim ben şimdi" deyiverdi ki; bu bile denmez! 

Anlatmak istediğim de işte tam olarak buydu değerli okuyucular. Bu iş öyle her yiğidin harcı değil. İki kere iki dörttür.

YORUM EKLE