Kendi kendime sorup durdum. 

Ordu Valisi Tuncay Sonel, neden merkeze çekildi?

Bir sebebi olmalı. 

Yanlış hatırlamıyorsam Kadıköy Kaymakamı'ydı. Tunceli'ye atandı.

Tunceli, haliyle kritik bir bölge. Dedim; bir sebebi olmalı.

Valilikten de öte geçti. Tunceli halkına kucak açtı, Tunceliler O'nu bağrına bastı.  

Bir sebebi olmalı. Değil mi?

İki sene önce Tunceli Valiliği görevinden Ordu'ya atandı. 

Yine dedim, bir sebebi olmalı.

Tunceliler, Ordu'ya gelirken Tuncay Vali için resmen gözyaşı döktü. Yüzlerce araç konvoyuyla, kilometrelerce araç kuyruğuyla uğurladı.

Bir sebebi olmalı.

Ordu'ya geldi. Şehit ve gazi aileleriyle ilk buluştu. Kapılarını sonuna kadar onlara açtı. Yetmedi, Ordu sokaklarında sıradan vatandaşlarla sıradan vatandaş gibi gezdi, hal hatır sordu, dert dinledi çözüm üretti. 

Biliyor musunuz? Ordulular da O'nu çok sevdi.

Bir sebebi olmalı.

İlçelere gitti, en ücra noktadaki köyleri, mahalleleri ziyaret etti. Herkesle oturdu, herkesle konuştu, herkesi dinledi. Hepsinden 'Allah razı olsun' duasını alarak evinin yolunu tuttu. 

Bir sebebi olmalı.

Gün geldi, Kahramanmaraş merkezli o büyük felaket çattı. Devlet, görev verdi koştu gitti Adıyaman'a. Kendisi Adanalı, görev yeri Ordu, ama Adıyamanlıların acılarına ortak oldu. Ne gece dedi, ne gündüz. O felaketin yıkımlarında belki de orada yaşayanların en uzun gecelerinin ilk ışıklarına kadar adete arı gibi çalıştı.

Yeri geldi kravatını taktı devlet büyüklerini karşıladı, yeri geldi çekti üzerine tulumu çizmeyi, elleriyle enkaz topladı.

Hiç tanımasalar da, Adıyamanlıların da gönlünde taht kurdu.

Bir sebebi olmalı...

Yalan söyleyemem, bir ara kendi kendime kızdım bile. Ordu Valisi olarak görev yapacaksın, ama mor-beyaz varken ille de mavi-lacivert diyeceksin :)

Dedim, bir sebebi olmalı...

Mavi-lacivert hayranı olan Tuncay Vali, gün geldi o 'mor-beyaz' için öyle bir çalıştı, öyle bir çaba harcadı ki; yetmedi öyle bir konuşma yaptı ki...

Efsane Orduspor'u bu hale düşürenlerin başını öne eğecek alkışlanası cümleler sarfetti. Yalan yok, camiadan büyük alkış aldı, büyük takdir topladı. 

Bir sebebi olmalı...

Gün geldi; bir baktık bir kararname. Tuncay Vali, merkeze alındı.

Bunun da bir sebebi olmalı. 

Düşündüm düşündüm, ne olabilir dedim. Çünkü Samsun Valisi, Çorum'a gitti. Giresun Valisi, Manisa'ya atandı. Trabzon Valisi, Balıkesir'e gitti. 

Ordu Valisi neden merkeze çekildi? 

Bir sebebi olmalı(!) ama bir sebep bulamadım.

İşte bugün o sebebi galiba buldum. 

AK Parti Bartın Milletvekili ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bugün Ordu'ya geldi. 

Bir sebebi olmalı.

Diyeceksiniz ki, Adalet Bakanı ile ne ilgisi var? 

Hayır; yok. Tuncay Vali'nin merkeze çekilmesiyle hiçbir ilgisi alakası yok. Hatta bu ve buna benzer bir çok örnek dahi verilebilir. En taze an bu olduğu için Adalet Bakanı'nın Ordu ziyaretinden bir kesit paylaştım. 

Çünkü...

Meselenin yanıtı fotoğrafta gizli...

O samimiyet, o bilinirlilik, o tanınırlılık, o sempati galiba siyasetin de önüne geçti. Dedim olsun, devletimiz varolsun. Allah Tuncay Vali'nin yolunu, şansını, bahtını açık etsin. Allah en gencinden, en yaşlısına kadar aldığı bütün dualarla O'nu korusun, kollasın.

Bakın bizden de bir dua aldı.

Çünkü bir sebebi olmalı.

Yolun açık olsun Tuncay Vali. 

Selametle...