Narlı sos satın almayın, satışı yasaklandı!

TARIM ve Orman Bakanlığı açıkladı, Nar ekşisi izlenimi veren narlı sosların satışı ve piyasa arzı yasaklandı. 30 Haziran 2024 tarihinden itibaren satışı olmayacak.

Narlı sos satın almayın, satışı yasaklandı!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan "Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, nar ekşisine, nar, nar suyu, nar suyu konsantresi ve su dışında başka bir gıda bileşeni eklenemeyecek. Nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos, nar aromalı şurup ve nar ekşili şurup gibi isimlerle nar ekşisi benzeri ürünler yurt içinde piyasaya arz edilemeyecek. Bu kapsamda yurt içinde piyasaya arzına izin verilmeyen ürünler, 30 Haziran 2024'ten sonra piyasada bulundurulamayacak.

Nar ekşisi genelde salata sosu olarak kullanılırken, atay'a özgü Mualle gibi ana yemeklere de kullanılıyor.

NEDEN YASAKLANIYOR?

Nar ekşisi izlenimi veren narlı sosların satışının neden yasaklandığına dair bir açıklama yapılmadı. Akıllarda soru işaretine sebep olan konu ise sağlığa zararlı ise 30 Haziran 2024'e kadar satışının neden serbest bırakıldığı konuusu oldu.

İşte o yönetmelik:

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER