ESP olmayan araç trafiğe çıkamayacak!

Otomobillerin özellikle virajlı yollarda kontrollü seyretmesine imkan tanıyan Elektronik Stabilite Programı, yani Elektronik Denge Sistemi (ESP) artık tüm araçlarda zorunlu olacak. Uygulamaya, Kasım ayından itibaren geçilecek. ESP ve lastik basınç kontrol sistemi olmayan araçlar, trafiğe çıkamayacak. Yeni sistemin tüm araçlara eklemenin maliyeti ise yaklaşık bin 500 TL. civarlarında.

1990'lı yılların başlarında sadece lüks ve pahallı otomobillerde kullanılan, ilerleyen yıllarda sıklıkla karayolu ulaşımı sağlayan yolcu otobüslerinde kullanılmayabaşlayan ve şimdi günümüzde ise hemen hemen tüm yeni araçlarda standart donanım olarak kullanılan ABS ve ESP sistemleri, artık Türkiye'de de Kasım 2014 ayından itibaren tüm otomobillerde zorunlu hale geliyor. ESP dışında araçlarda lastik basınç kontrol sistemi de zorunlu olacak. Zorunluluk, 1.3 ton altındaki hafif ticari araçlar için de geçerli kılınırken, maliyeti ise yaklaşık bin 500 Tl civarlarında olacak. 

"MALİYET 1500 TL"

ESP olmayan araçlarda bu donanımı eklemenin maliyeti yaklaşık bin TL'yi bulurken, buna lastik basınç kontrol sistemi de eklenince yaklaşık maliyet 1500 TL'yi buluyor. ESP, sadece kaygan yollarda değil, keskin virajlarda ve virajlara hızlı girilmesinde de aracı dengede tutarak kontrollü kullanım imkanı sağlıyarak kazaların büyük oranda önüne geçiyor. 

"ESP NEDİR?"

Fiziki kuralların zorlandığı yerlerde devreye giriyor. Sürüş güvenliği açısından vazgeçilmez bir donamım olarak tanımlanan ESP, araç viraja girerken tek lastikteki yükü diğer lastiklere dağıtan elektronik sistemdir. Lastikteki gücü alır ve diğer lastiklere dağıtır. Dolayısıyla boşa çıkan lastik, tekrar yola tutunrmaya başlar ve aracın dengesi sağlanır. Sürücünün hayatını kurtaran, sürücünün kontrollü sürüş sağlamasını sağlar.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2014, 13:00

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER