1992 ve 1994 yılları arasında CHP Genel Sekreterliği yaptıktan sonra 2004'te partisinden ihraç edilen ve 2007 yılında AK Parti'ye katılarak iki dönem Kültür ve Turizm Bakanı olarak kabinede görev alan Ertuğrul Günay, adaylık konusunda açıklamalarda bulundu. 

Sosyal medya hesabı Twitter.com'dan açıklamalarda bulunan Günay, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi ve Saadet Partisi'nden kendisine adaylık teklifleri geldiğini ancak 'bağımsız' kalma düşüncesiyle kabul etmediğini açıkladı.

Eski Bakan Günay'ın açıklaması şu şekilde:

Enver Yılmaz görevini Oktay Vural'dan devraldı Enver Yılmaz görevini Oktay Vural'dan devraldı

"Geçen hafta CHP Ordu İl Başkanı, milletvekilleri ve sayın Genel Başkan, Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için öneride bulunmak nezaketi gösterdiler. Ardından birçok hemşehrim de bu öneriyi paylaştı. Bir ay kadar önce Ordu’da Saadet Partisi İl Başkanı meslektaşım da bir heyetle ziyaretime gelmiş, ortak adaylık konusunda düşüncemi sorma nezaketi göstermişti. Tümüne teşekkür ederim. Ben, 10 yıldır, yanlışlara itiraz etmenin bedeli olarak yine bağımsızım. Hiçbir partiyle ilgim yok; buna karşılık hemen her çevreden, partiden dostlarım, arkadaşlarım var. Bu öneri, geçen bahar ülkemizin tarafsız - bağımsız bir ortak isme ihtiyacı varken gelseydi, sanırım daha anlamlı olurdu. Şimdi bu saatte, bir parti kalıbına girebileceğimi, hak, adalet ve demokrasi anlayışımın mevcut partilerin sınırlarına sığabileceğini sanmıyorum. Yine de, iyi niyetle bu öneriyi dile getiren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim. Millete gerçekten hizmet aşkıyla yola çıkan tüm adaylara başarılar dilerim. Ülkemizde adaletin ve huzurun egemen olduğunu daha çok gecikmeden görmek umuduyla sevgilerimi, saygılarımı sunarım."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A RAKİP OLMUŞTU

1948 yılında Ordu'da dünyaya gelen Ertuğrul Günay İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni tamamladı. 1974 ve 1977 yılları arasında CHP Ordu İl Başkanlığı yaparak aktif siyasete başlayan Günay, 27 Mart 1994 Yerel Seçimleri'nde İstanbul Belediye Başkan adayı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a rakip olmuştu. Bu seçim sonuçlarında Refah Partisi'nin adayı bugünkü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 25.1'lik oyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilmiş, ANAP adayı İlhan Kesici yüzde 22.1'de, SHP adayı Zülfü Livaneli yüze 20'de, DYP adayı Bedrettin Dalan yüzde 15.4'te, DSP adayı Necdet Özkan yüzde 12.3'te ve CHP adayı Ertuğrul Günay ise yüzde 1.4'te kalmıştı. 

2004 yılında partisi CHP'den ihraç edilmesinin ardından 2007 yılında AK Parti'ye katılarak aynı yıl genel seçimlerinde milletvekili seçilen Günay, 60 ve 61'inci Hükümet döneminde ise Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapmış, 2013 yılı sonlarında 27 Aralık günü AK Parti'den istifa etmişti. 

Editör: Haber Merkezi