MB Politika Faizi nedir?

TÜRKİYE Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Politika Faizi'ni 1 puan daha indirerek, yüzde 15'ten yüzde 14'e çekti. Merkez Bankası kadar Amerikan Merkez Bankası FED'in kararı da çok merak ediliyordu. FED, Politika Faizi'ni yüzde 0 ve 0,25 aralığında sabit tuttu. Peki herkesin konuştuğu ama birçok kişinin bilmediği Politika Faizi nedir? İşte ayrıntılar...

MB Politika Faizi nedir?

Merkez Bankası Politika Faizi nedir? Düşer, artar veya sabit kalırsa ne olur? İşte merak edilenler...

Politika Faizi,  TCMB tarafından belirlenen bir hafta vadeli repo faizidir. Merkez bankası ile bankalar arasında gerçekleşen fon oluşturma işlemlerinin temelidir. Bir başka açıdan; piyasaların merkez bankasından bir haftalık borç alma maliyetidir.

Merkez bankaları bu faiz oranını belirleyerek iktisadi faaliyet ve fiyatlar genel seviyesini etkilemeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle bu faiz oranına politika faiz oranı denilmektedir.

Merkez Bankasının kullandığı politika faiz oranı, bir hafta vadeli repo işlemlerinde uygulanan faiz oranıdır.

Politika faizlerine ilişkin kararlar Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından alınır. Faiz kararları alınırken, orta vadeli bir bakış açısıyla, gelecek dönem enflasyon görünümüne odaklanılır. Ayrıca, dışsal şokların enflasyon üzerindeki geçici etkilerine anında tepki verilmemesi ve orta vadeli hedeflere vurgu yapılarak politika tepkisinin zamana yayılması ilkesi benimsenir.

POLİTİKA FAİZİ DÜŞER, ARTAR VEYA SABİT KALIRSA NE OLUR?

TCMB politika faizini artırırsa; borç alacak bankalar, daha yüksek faiz ödeyecek demektir. Bunun sonucunda kredi ve mevduat faizleri yükselecektir. 

Yüksek faiz sonucunda bankalar, merkez bankasından daha az fon satın alacaktır. Bu nedenle kredi toplam miktarı azalacaktır. Dolayısıyla ekonomik durgunluğa neden olabilecektir. Ek olarak; politika faizinin yükselmesiyle birlikte döviz kurlarında düşüş görülecektir.

Politika faizinin düşmesiyle birlikte bankalar, TCMB'den daha düşük faizle borç alacaktır. Yani daha fazla para talebinde bulunabilecektir. Bankaların para talebini artırması, kredi toplam tutarını yükseltir. Buna bağlı olarak ekonomik canlanma meydana gelir.

Bankalar düşük faizli fon aldığı için maliyetleri de düşecektir. Bu, kredi mevduat faizlerine yansıyarak, düşüşüne neden olacaktır. Döviz kuru ise yükselecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER