Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması başladı. Uygulamanın başlamasıyla birlikte trafik ekipleri denetimleri de sıkılaştırdı. 

Ordu İl Emniyet Müdürlüğü de sürücüleri 'kış lastiği' konusunda uyardı. 1 Aralık 2023 ve 1 Nisan 2024 tarihleri arasında geçerli olacak olan 'Kış Lastiği Uygulaması'na ilişkin hazırlanan broşürü paylaşan Ordu İl Emniyet Müdürlüğü "Kış lastiği ticari araçlarda zorunlu, hususi araçlarda gereklidir. Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz. Seyir esnasında herhangi bir sebeple değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastikler de kış lastiği olmak zorundadır. Kış lastiklerinin yanaklarında M+S işareti veya M+S işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti bulunması gereklidir. Lastik diş derinliğinin ve sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur. Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği derinliği 4 mm'den, kamyonet, bminibüs ve otomobil türü araçlarda ise diş derinliğinin 1.6 mm'den az olmaması gerekmektedir" ikazında bulundu. 

011223_1d_zorunlu_kış_lastiği

Kaza kurbanı genç doktor son yolculuğuna uğurlandı Kaza kurbanı genç doktor son yolculuğuna uğurlandı

Ayrıca uygulamayı dikkate almayan sürücülere KTK'nun 65/A maddesi uyarınca 2.568 TL cezai işlem uygulanacağını belirten Ordu İl Emniyet Müdürlüğü 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda mutlaka kış lastiği kullanılması gerektiğinin önemi vurgulandı.

011223_1c_zorunlu_kış_lastiği

Editör: EROL KÜÇÜKOĞLU