Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin Kasım Ayı Olağan Toplantıları'nın 3'üncü Birleşimi'nde Ordu için önemli bir projenin daha hayata geçireleceği müjdesini paylaştı.

Başkan Güler, Türkiye'nin en büyük kayak tesislerinden birinin Ordu'ya yapılacağını söyledi. Büyükşehir Belediyesi Meclis salonunda gerçekleştirilen toplantının gündem maddelerine geçmeden önce bir konuşma gerçekleştiren Başkan Güler, Kabadüz ve Mesudiye sınırlarında bulunan Göndeliç Dağı'na çok önemli bir kayak tesisi kurmayı planladıklarını belirtti.

301123_2c_gondelic

Kumru'da doğalgaz konforu yaşanmaya başladı Kumru'da doğalgaz konforu yaşanmaya başladı

Tesisin projelendirilmiş maketini Meclis üyeleriyle paylaşan Güler, "Uzunca bir süre çalışıp emek verdiğimiz bir çalışmanın müjdesini vermek istiyorum. Göndeliç Projesi'ni hazırladık. Bakanlıktan büyük ölçüde izinlerini aldık. Türkiye'de Ordu'yu, Göndeliç'i Dünya'nın sayılı merkezlerinden bir haline getirecek. Çambaşı'nın rakımı 1950 metre, Göndeliç'in 2736 metre. Çambaşı'nda ortalama 2.5 ay kar var, Göndeliç'te 5 ay kar var. Daha uzun dönem kar olacak. İçeresinde turistik tesisler ve oteller olacak. Çambaşı 136 hektarken, Göndeliç 4 bin hektar olacak. Çambaşı'nın 17 km pist alanı varken Göndeliç'in 120 km olacak. 9 ayrı mekanik tesisi olacak olan Göndeliç Kayak Tesisi tam kapasite çalıştığı zaman günlük 70 bin kapasiteye ulaşacak. Bu müthiş bir şey. Günlük kapasitenin 10'da birine bile ulaşsa, Ordu için büyük bir gelir ortaya çıkacak. Her alanda Ordu'yu öne çıkaracak bir proje ortaya çıkacak. Bu çalışmalar etap etap tamamlanacak. Ordu'muza hayırlı olsun" dedi.

  • ULUDAĞ'A RAKİP OLACAK

Türkiye'nin en ünlü kayak merkezlerinden biri olan Uludağ'a da rakip olacak olah Göndeliç Kayak Tesisi'nin rakımı 2 bin 736 ile 2 bin 543 metrelik Uludağ'dan bile daha fazla. Ordu şehir merkezinden Göndeliç Dağı arasında mesafe yaklaşık 75 km ve ortalama karayolu ulaşımı ise 2 saat kadar sürüyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin yapmayı planladığı 4 bin hektar yani yaklaşık 40 kilometrekarelik 2 bin 736 rakımlı 'Göndeliç Dağı Kayak Merkezi'nde en kısası 1 kilometre, en uzunu 8 kilometre olan 30 farklı kayak pisti bulunacak. Toplam kayak pisti uzunluğu ise 120 kilometre olacak. Tesise ayrıca 9 ayrı telesiyej ve teleski ile ulaşım sağlanacak. Bunların yanı sıra çok sayıda turistik tesis, kafe, restoran ve konaklama için de oteller inşa edilecek. 

Yaklaşık 5 ay boyunca tam sezon yaşanacak olan tesis, ful kapasiteye ulaştığında günlük 70 bin kişiyi aynı anda ağırlayabilme özelliğine de sahip olacak.

Editör: EROL KÜÇÜKOĞLU