Arka Sıradakiler yetim kaldı!

Coşkun Çetinalp, instagram hesabından bir döneme damgasını vuran 'Arka Sıradakiler' dizisinin senaryo ekibinden senarist, romancı, eleştirmen ve şair Coşkun Büktel'in hayatını kaybettiğini duyurdu.

Arka Sıradakiler yetim kaldı!

Ordulu dizi, sinema ve tiyatro sanatçısı Coşkun Çetinalp, bir döneme damgasını vuran 'Arka Sıradakiler' dizisinin senaryo ekibinde yer alan senarist, şair, yazar ve eleştirmen Coşkun Büktel'in hayatını kaybettiğini duyurdu. 

Çetinalp, "Theope öksüz kaldı. Coşkun Büktel'i kaybettik" mesajını paylaştı.

COŞKUN BÜKTEL KİMDİR?

Türk tiyatro oyun yazarı, eleştirmeni, şair ve romancı Coşkun Büktel, 18 Aralık 1950'de İzmir'de doğdu. 1981 yılında İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi bölümünü bitirdi. 

Beş çocuklu bir memur ailesinin ilk çocuğuydu. Babası, İzmir Belediyesi'nde, yazları seyyar vergi tahsildarı, kışları sinemalarda bilet kontrol görevlisi olarak çalışan ilkokul mezunu bir memurdu. Annesi okuryazar değildi. Büktel, ilkokul 3. sınıftan itibaren, öğrenimini pek çok işe girip çıkarak sürdürdü.

Simit satmakla başladığı çalışma hayatı boyunca, matbaa çıraklığı, dolmuş muavinliği, fırça imalathanesinde işçilik, büfe kasiyerliği, seyyar gazete satıcılığı, sinemada bilet kesicilik, lokantada bulaşıkçılık, İzmir Fuarı'nda (Zeki Müren'in çalıştığı Manolya Çay Bahçesi'nde) minder kiralayıcılığı ve gazoz satıcılığı, anketörlük, pazarlamacılık, dershanede ve evlerde İngilizce öğretmenliği, Marmaris ve İstanbul'da turistik eşya dükkânı tezgâhtarlığı, THK adına koyun postu toplayıcılığı, İstanbul Gezi ve Avrupa otellerinde resepsiyonculuk, reklam yazarlığı, skeç yazarlığı, çevirmenlik, seyyar kitap satıcılığı, sinemada figüranlık, TV'de oyunculuk gibi birçok işe girip çıktı. Ölümünden önce İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'ne bilirkişilik yapıyordu.

Şiirleri ve şiir çevirileri 1978 ve 1985 yılları arasında Oluşum ve Varlık dergisinde yayınlandı. Son birkaç yıl içinde sinema sanatına da yönelen Büktel, İkinci Geliş, Jigolo ve Fiyasko adlarıyla art arda üç senaryo yazdı. Fiyasko, filme çekilmek üzere, Sinan Çetin tarafından Plato Film adına satın alındı. Büktel, bu üç senaryosundan ikisini romana dönüştürdü. Fiyaskonun romanı Çitlembik Yayınları'ndan çıktı.  

Coşkun Büktel, Ekim 2009'da üçüncü sezona ve 88. bölüme varmış olan en büyük reytingli yerli TV dizilerinden "Arka Sıradakiler"de ilk bölümden beri senaryo doktoru olarak çalışmıştı. 

YAYINLANMIŞ ESERLERİ

Yayımlanmış eserleri arasında Theope, Shakespeare'siz Herifler, Türk Tiyatrosundan İnsan Manzaraları, Eleştiren Oyunlar, Yönetmen Tiyatrosuna Karşı, Tilki (Roman), Fiyasko (Roman), Fiasco (Roman), Ölüleri Gömün yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 23:54

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER