Radyasyon iddiası sosyal medyayı salladı!

Başta sosyal medya olmak üzere özellikle WhatsApp'ta bu akşam tuhaf bir paylaşım yapıldı. Söz konusu paylaşımda, bu gece 00:30 ile 03:30 saatleri arasında telefon, hücresel cihaz, tablet vb. cihazların kapatılmaması durumunda radyasyon tehlikesiyle karşı karşıya kalınacağı iddia edildi. Hızla yayılan bu bilgiyi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ise yalanladı, itibar edilmemesi gerektiğini açıkladı.

www.netordu.com
Radyasyon iddiası sosyal medyayı salladı!

Sosyal medyada ve WhatsApp'ta hızla yayılan bir paylaşımda bu gece 00:30 - 03:30 saatleri arasında telefon, hücresel cihaz, tablet vb. cihazların kapatılması ısrarla tavsiye edildi. Bu gece yoğun bir radyasyon yayılımı olacağı iddia edildi.

O paylaşım şöyle:

"Bu gece, 00:30-03:30 telefonu, cep telefonunu, tableti vb. Kapatmayı ve vücudunuzdan uzak durmayı unutmayın. Singapur TV bu haberi duyurdu. Lütfen ailenize ve arkadaşlarınıza söyleyin Bu akşam 00:30'dan 03:30'a kadar gezegenimiz çok yüksek radyasyona sahip olacak. Kozmik ışınlar Dünya'nın yanına gelecek. O halde, lütfen cep telefonunuzu kapatın. Cihazınızın vücudunuza yakın olmasına izin vermeyin, size çok büyük hasara neden olabilir. Buna inanmıyorsanız, Google ve NASA BBC Haberlerini kontrol edebilirsiniz. Bu mesajı sevdiğiniz herkese gönderin."

BTK'DAN AÇIKLAMA GELDİ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), bu gece gezegenin çok yüksek radyasyona maruz kalacağı yönündeki paylaşımlarla ilgili açıklama yaptı, doğruluğu teyit edilmeyen ve kamuoyunu yanlış yönlendirme ihtimali bulunan bu tür mesajlara vatandaşların itibar etmemesi istendi.

İşte o açıklama:

"Doğruluğu teyit edilmeyen ve kamuoyunu yanlış yönlendirme ihtimali bulunan bu tür mesajlara vatandaşlarımızın itibar etmemesi ve ihtiyatla yaklaşması gerektiği değerlendirilmektedir."

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER