Aybastı ilçesi Başkan Güler ile doğalgaza kavuştu Aybastı ilçesi Başkan Güler ile doğalgaza kavuştu

TRT Haber'de açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof.Dr.Vedat Işıkhan, özellikle son günlerde çokça tartışmalara neden olan SSK ve BAĞKUR emekli maaş artışlarına yönelik açıklamalarda bulundu. 

240124_1c_emekli_maas

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ PRİM GÜN SAYISI 450 GÜNE ÇEKİLİYOR

Öncesinde Aktif İşgücü Programı ve İşsizlik Sigortası'na ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Bakan Işıkhan, "Kısa Çalışma Ödeneği bizim için oldukça önemli. Kısa Çalışma Ödeneği özellikle bölgesel, sektörel ya da COVID-19 Pandemisi gibi ya da afetler sonrasında çalışanlarımıza verdiğimiz bir destekti bu, nakdi bir destekti. Bu rakam 8 bin ila 12 bin lira arasında çalışana doğrudan verdiğimiz bir destek. Biz bunu İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılıyoruz. Bu yıl içerisinde özellikle nakdi yardım niteliğinde COVID-19'da sadece bir rakam vereceğim 3.8 milyon çalışınımıza verdik. Yasal teklif olarak verdiğimiz uygulamada da vatandaşlarımızın Kısa Çalışma Ödeneği'nden daha fazla yararlanması için son 3 senede gereken asgari prim ödeme gün sayısını 600 günden, 450 güne indiriyoruz. Bunlar çok önemli. Daha fazla vatandaşımıza ulaşmış olacağız. Bu desteği verdiğimizde en azından üretim aksamayacaktır" ifadelerini kullandı.

EMEKLİ MAAŞ ARTIŞLARI EŞİTLENDİ
SSK VE BAĞKUR EMEKLİ MAAŞ ARTIŞI YÜZDE 42.6'DAN YÜZDE 49.2'YE ÇIKTI

SSK ve BAĞKUR emeklilerinin maaşlarına yapılan maaş artışlarına ilişkin açıklamalarda da bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof.Dr.Vedat Işıkhan, "Emeklilerimize 2024 yılının ilk yarısı için yapılacak zam oranları belli olmuştu. Memur emeklilerimiz için yüzde 49.25 oranında artış sağlanmıştı. Ayrıca SSK ve BAĞKUR emeklilerimiz için gerçekleştirilecek oran yüzde 37.57. Bu oran en son Kabine toplantımızda 5 puan daha ilave edilerek bunu yüzde 42.6'ya çıkarmıştık. Bu bilinen bir durum aslında. Bu düzenleme TBMM Genel Kurulu'na sunulmuş durumda. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz Bey'in koordinasyonunda ben, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek Bey ve AK Parti Grup Başkanımız Sayın Abdullah Güler Bey'in katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdik. Çalışmalar sonrasında belli bir noktaya ulaştık. Bunu da buradan 13.5 milyonu bulan SSK ve BAĞKUR emeklilerimize bir müjde vermek istiyorum. SSK ve BAĞKUR emeklilerimizin emekli aylıklarındaki artışı Ocak ayı itibarı ile yüzde 49.25'e yükseltiyoruz. Şu anda eşitlenmiş oldu. Böylece tüm emeklilerimizin aynı oranda artış almasını sağlamış olduk. Bir başka ifadeyle hiçbir ayrım yapmış olmaksızın tüm emeklilerimize Ocak 2024 itibarı ile ilk 6 ay için emekli maaşlarında aynı oranda artış sağlıyoruz. Tüm emeklilerimize hayırlı olmasını diliyorum. SSK ve BAĞKUR emeklilerimizin aylık farkları yaklaşık 1 hafta içerisinde hesaplarına yatmış olacak" ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi