Türk Sineması'nın ikinci ismi sayılan ve Türk sinema kültürünün doğduğu yerlerden biri olan Yeşilçam'da Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit, Münir Özkul, İlyas Salman, Zeki Alasya, Metin Akpınar gibi efsane isimlerle sayısız filmde bir araya geldi. 

Yeşilçam'da 7'den 70'e herkesin Ayşen Gruda ismiyle tanıdığı Ayşen Erman, 22 Ağustos 1944'te Sami-Zekiye Erman çiftinin üç kızından ortancası olarak İstanbul'un Bakırköy ilçesinin Yeşilköy semtinde, Osmanlı zamanında karargâh olarak kullanılan bir köşkte doğdu.

Babası kara tren makinistiydi. Komedi yeteneği, çocuk yaşta Yeşilköy'deki evlerinde Ermeni komşularının taklidini yaparken ailesi tarafından keşfedildi. Lise ikiye giderken babası öldü. Geçim sıkıntısı yüzünden okulu bırakıp çalışmaya başladı. Kardeşi Ayben Erman ve ablası Ayten Erman'da kendisi gibi oyuncu olacaktı. Televizyon için yaptığı skeçlerden birinde canlandırdığı "Domates Güzeli Nahide Şerbet" karakterinden sonra lakabı "Domates Güzeli" olarak kaldı.

Ayşen Gruda, Tevfik Bilge'nin turne tiyatrosunda profesyonel oyunculuğa başladı. İlk rolü 1962 yılında "Kongre Eğleniyor" adlı vodvilde küçük bir hizmetçi rolü idi. 1977 yılında 16 senelik tiyatro hayatından sonra televizyonda bir eğlence programı içinde yayınlanan skeçte canlandırdığı "Domates Güzeli Nahide Şerbet" karakterinden sonra herkes tarafından tanındı.

Ayşen Erman, Ankara Meydan Sahnesi'nde tiyatro oyuncusu Yılmaz Gruda ile tanışıp evlendi. Kızları Elvan doğunca Ayşen Gruda bir süre tiyatroya ara verdi. Ayşen Gruda, Yılmaz Gruda'dan boşandıktan sonra da soyadını kullanmayı sürdürdü.

Ayşen Gruda daha sonra yakın dostu Adile Naşit'le birlikte, Ertem Eğilmez filmlerinin çekirdek kadrosunda yer aldı.

Mum Söndü, Devekuşu Kabare, Hababam Sınıfı Müzikali, Yedi Kocalı Hürmüz gibi oyun ve müzikallerde yer aldı. Tiyatronun yanı sıra birçok televizyon programında skeçlerde ve dizilerde oyunculuk yaptı. Sinemada Tosun Paşa, Süt Kardeşler, Şaban Oğlu Şaban, Hababam Sınıfı, Neşeli Günler gibi birçok klasikleşmiş Türk sineması örneklerinde oynadı. 2014 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini Cem Yılmaz'ın yaptığı Pek Yakında adlı sinema filminde Cem Yılmaz, Ozan Güven, Zafer Algöz, Özkan Uğur, Çağlar Çorumlu ve Tülin Özen ile birlikte rol aldı.

Münir Özkul'un aramızdan ayrılışının 5'nci yıldönümü Münir Özkul'un aramızdan ayrılışının 5'nci yıldönümü

İstanbul'da bulunan bir hastanede pankreas kanseri tedavisi gören, Türk Sineması'nın "Domates Güzeli" lakaplı oyuncusu Ayşen Gruda, hastalığından dolayı solunum yetmezliği sonucu 23 Ocak 2019'da 74 yaşında hayatını kaybetti. 

Cenazesi, 25 Ocak 2019'da İstanbul'da Zincirlikuyu Camii'nde kılınan cenaze namazı sonrası Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi. Ardında bir kuşağı büyüten gözü yaşlı hayranlarını bıraktı.

Editör: Haber Merkezi