Çelik: "Gülen’in iadesi için 'hukuki işlem' başlatacağız"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Tv 24'de yayınlanan 24 Özel programının konuğu olan Çelik, Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili olarak, "Hukuki süreç henüz başlangıç aşamasında" diye konuştu.

Çelik:
ANKARA - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gülen'in iadesi için 'hukuki işlem başlatacağız' sözlerini değerlendirdi. Çelik, "Bende bu açıklama ile öğrenmiş oldum. Sayın Başbakan'la da bunun detayını konuşmuş değilim. Burada hukuki bir işlem dendiğine göre, bu hukuk çerçevesinde, uluslararası hukuk ve diploması çerçevesinde yapılacak bir şey olduğuna göre, hukuk çerçevesinde bir şey yapılınca ondan ürkmek, korkmak, ondan dolayı bir endişeye düşmek gerekmez. Hep birlikte bunu izleyip göreceğiz. Sayın Başbakan söylediğine göre benim buna ilave edecek bir şeyim yok. Şunun da altını çizmek isterim Fethullah Gülen Hocaefendi yıllardan beri Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşıyor. Türkiye O'nunda ülkesidir. Türk edasında olması Türkiye'ye dönmesi yıllardan beri herkesin yaptığı çağrıdır. İlle de bu son gelişmelere bağlı olarak bunun olması gerekmiyor." dedi. 

"SINIR DIŞI EDİLMESİ ABD'YE BAĞLIDIR İZLEYELİM VE GÖRELİM"

Çelik, 17 Aralığın bir darbe girişimi olduğundan kimsenin şüphesinin olmadığının da altını çizerek, "Sınır dışı edilmesi ABD'nin vereceği karara bağlıdır. ABD böyle bir talep karşısında nasıl hareket eder, bunu nasıl karşılar, onu kestirmek zor. İzleyelim görelim derdim. Hukuki süreç henüz başlangıç aşamasında." dedi. 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2014, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER