banner59

'Aday olamaz' iddiasına üniversiteden yanıt

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu'nun, "Başbakan Erdoğan Anayasa'ya göre Cumhurbaşkanı adayı olamaz" iddialarına Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Gül'den yanıt geldi. Yazılı açıklama yapan Prof.Dr. Gül, "Sayın Yusuf Halaçoğlu'nun kamuoyuna açıkladığı bilgiler doğru değildir." dedi.

'Aday olamaz' iddiasına üniversiteden yanıt
İSTANBUL - MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın okuduğu İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi'nin, o dönmede üç yıllık olduğunu savunarak, "Başbakan Erdoğan Anayasa'ya göre Cumhurbaşkanı adayı olamaz" iddiasında bulunmuştu. İddiaya yanıt, Marmara Üniversitesi Rektörlüğü'nden geldi. Rektör Prof. Dr. Zafer Gül yaptığı yazılı açıklamada, MHP'li Halaçoğlu'nun açıkladığı bilgilerin doğru olmadığının altını çizerek şunları kaydetti:

"Sayın Başbakanımız T.C. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ticari Bilimler Fakültesi'nden 1980-1981 öğretim yılı şubat döneminde mezun olmuştur. Kendisine, isteği üzerine 3 Nisan 1981 tarihinde geçici mezuniyet belgesi verilmiştir . Marmara Üniversitesi kurulmadan önce Sultanahmet'teki İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne bağlı olarak, Aksaray'da 4 yıllık İktisadi ve Ticari Bilimler Yüksekokulu vardı. Daha sonra bu yüksekokul, Ticari Bilimler Fakültesi oldu. 1983 yılında Marmara Üniversitesi, mevcut olan İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ile bağlı fakülte ve yüksek okullar bünyesi üzerine kuruldu. Kurucu rektörümüz de Sayın Prof. Dr. Orhan Oğuz'dur. Dolayısıyla Sayın Yusuf Halaçoğlu'nun kamuoyuna açıkladığı bilgiler doğru değildir."
Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2014, 22:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER