Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Altınordu ilçesinde çalışmaları devam eden ve planlanan projeleri basın mensuplarına düzenlenen gezi programı ile yerinde anlattı. 

Programda sırasıyla Ayışığı Meydanı ve Otoparkı, Şehitlik Anıtı, Köprübaşı Meydanı, Süleyman Felek Yayalaştırma ve Cephe İyileştirmesi, Boztepe Dört Mevsim Bulutlara Dokunun ve Boztepe Macera Parkı projelerini inceleyen Başkan Enver Yılmaz, "Büyükşehir büyük projelere imza atmaya devam ediyor. Değişen ve gelişen Ordu yatırımlarla model bir büyükşehir haline geldi" diye konuştu.

"ORDU MODEL BİR BÜYÜKŞEHİR HALİNE GELDİ" 

Programa Şehitlik Anıtı, Ayışığı Meydanı ve Otoparkı projelerinin tanıtımı ile başlayan Başkan Enver Yılmaz, Ordu’nun çevre illerle kıyaslandığında model bir büyükşehir haline geldiğini ifade ederek, "2018 yılından itibaren vatandaşların üst görseldeki çalışmaları fiziken görmeye başlayacağını belirtmiştim. 2017 yılı bizim için alt yapı hizmetlerinin yoğunlaştığı bir yıldı. Çok şükür ki çokta riskli bir alan olmasına rağmen hiçbir sarkma olmaksızın alt yapı çalışmalarını Altınordu'da bitirdik. Fatsa’da da planlandığı şekliyle devam ediyoruz" dedi. 

"AYIŞIĞI MEYDANI VE OTOPARK PROJESİ MAYIS SONU TAMAM"

Ayışığı Meydan ve Otopark projesinde fiilen çalışmanın başladığını söyleyen Başkan Enver Yılmaz, "Burada yaklaşık 7 bin metrekarelik bir dolgu alanı oluşturduk. Bu dolgu alanı ile birlikte daha önceden 110 araçlık otopark alanı 500 araçlık bir alana kavuştu. Ordu'da otopark ihtiyacı var söylemlerine karşı itirazları böylece ortadan kaldırmış olacağız" dedi. 
"HEM FUAR, HEM KONSER, HEM DE MİTİNG ALANI OLACAK"

Ordu Altınordu Sahili'ndeki Ayışığı Meydanı'nın en önemli özelliği ise aynı zamanda fuar, konser ve miting alanı olarak da kullanılabilir olması oldu. Başkan Yılmaz, "55 bin kişinin aynı anda toplanabileceği bir miting alanı oluştu. Temsilen söylüyorum İstanbul’un Yenikapısı gibi burada da anıt alanımız, yaklaşık 50 metre uzunluğunda 200 metrekarelik iskelemiz, 400 metrekarelik büfe alanı, oturma alanları, yürüyüş alanları ve dekoratif aydınlatma elemanları olmak üzere güzel bir çevre düzenlemesi yapılmış oldu. Mayıs ayının sonuna kadar bu projeyi de bitirmeyi planlıyoruz. Burası bundan sonra Ordu ilinin resmi miting, fuar, eğlenme, gösteri ve toplanma alanı olacak" diye konuştu. 

"KÖPRÜBAŞI MEYDANI YENİ BİR CAZİBE MERKEZİ OLACAK" 

Ordu'nun en önemli sorunlarından biri olan meydan ihtiyacını ortadan kaldırmak için Köprübaşı Meydan Projesi'ni hayata geçirdiklerini söyleyen Başkan Enver Yılmaz, "İlimizin en önemli sorunlarından bir tanesi meydanının olmayışı idi. Yaklaşık 120 metre uzunluğundaki bir alanı 132 adet ön gerilmeli prefabrik kiriş marifetiyle kapatarak yaklaşık 6 dönümlük bir meydanı ortaya çıkardık. Süleyman Felek Caddesi'ndeki 1 km'lik çevre düzenlemesi ve zemin iyileştirmesi ile birlikte bu alanımız inşallah Mayıs sonu itibarıyla Ordumuzun cazibe merkezi, yeni bir meydanı, yeni bir toplanma merkezi olmuş olacak. Özellikle Köprübaşı Camii'nin önü olması sebebiyle ve bizim istatistiklerimize göre de günde 90 bin hemşehrimizin yaya olarak gidiş geliş yaptığı bu alanın hem ekonomik hem de ticari sirkülasyonu en üst seviyede. Bu çalışma ile birlikte özellikle bu camimiz ortaya çıkmış oldu. Aynı zamandı burası Ordu'nun yeni bir cazibe merkezi olacak" dedi.

"BOZTEPE'YE 3 ŞERİTLİ YOL"

Başkan Enver Yılmaz Boztepe Yolu'nda işin zor kısmını geride bıraktıklarını belirterek, "Duvarlarıyla, menfezleriyle, sıcak asfaltıyla birlikte Ordumuza yakışır bir yol oldu. Zor tarafını atlattık. Yaraşlı Sapağı ile Cumhuriyet Meydanı arasında kalan bölümü de kısa bir zaman içerisinde inşallah tamamlanmış olacak. Vatandaşlarımız Altınordu ilçemizden Boztepe'ye 3 şeritli sıcak asfaltlı yol üzerinden rahat bir şekilde ulaşabilecek. Boztepe'nin zirvesinde araç parkına izin vermeyeceğiz. Boztepe'nin etrafını dolaşacak şekilde yeni bir yol açacağız. İsteyen vatandaşlarımız bu yolu takip ederek Boztepe'nin etrafını dolaşacak ve daha aşağı noktalarda yapacağımız otoparklara araçlarını bırakabilecekler" dedi. 

"DÖRT MEVSİM BULUTLARA DOKUNUN" 

Boztepe'de yeni bir projeyi daha hayata geçireceklerini ifade eden Başkan Enver Yılmaz, "Boztepe'de 'Dört Mevsim Bulutlara Dokunun' projesini hayata geçiriyoruz. Proje kapsamında mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan 11 bin 159 m² alan üzerinde toplamda 11 dairelik 5 adet villa tipi otel ile 1 adet restoran için çalışmalara başladık.  Ordu mimarisinde ve her katı ayrı daire olacak şekilde 227 m²’lik 3 adet 3 katlı A tipi villa ve 2 adet 228 m²’lik tek daireli dubleks B tipi villa yapılacak. 2 kat olarak projelendirilen restoranın toplam büyüklüğü ise 603 m² olacak. Restoran bölümüyle birlikte balkon, teras ve çocuk oyun alanları da olacak" diye konuştu. 
"11 DÖNÜM ALAN ÜZERİNE MACERA PARKI YAPILACAK" 

Başkan Enver Yılmaz, Macera Parkı Projesiyle ilgili de bilgi vererek, "Toplamda 11 dönüm bir alan üzerine uygulayacağımız proje kapsamında zorluk derecesine göre kolay, orta, zor ve çok zor olmak üzere 4 adet ağaç arası oyun parkurları, çocuk parkuru, her yaş grubuna hitap edecek pentatlon alanı, 11 metre yüksekliğinde dev salıncak, yürüyüş ve oturma alanları, atlama kulesi ve zipline yapılacak. Yakın bir zamanda yapım çalışmaları başlayacak. İnşallah yaz ortası gibi de hizmete açmayı planlıyoruz. Macera Parkı projemiz sayesinde hem hepimizin bildiği özel orman alanını koruyup kollayacağız hem de bu alanı vatandaşlarımızın ve turizmin istifadesine sunacağımız güzel bir yatırım yapacağız" şeklinde konuştu.
Editör: TE Bilisim