2024 yılının ilk Kabine Toplantısı sona erdi. Saat 14:30'da başlayan toplantının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan saatler 18:30'u gösterdiğinde kameralar karşısına geçerek Kabine gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin sınır ötesi ve terörle mücadeledeki son durumu hakkında bilgiler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin Kuzey Irak ve Kuzey Suriye'de gerçekleştirdiği sınır ötesi operasyonlarla terörü kaynağında bertaraf etme stratejisinin hayata geçirildiğini ve bu yöntemin teröristan kurma hesabı yapanları rahatsız ettiğini söyledi.

"MİLYONLARIN BEKLEDİĞİ O AÇIKLAMA" 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonların beklediği o açıklamayı yapmadan önce meselenin teknik boyutu kadar psikolojik boyutunun da önemli olduğunu vurguladı, "Hayat pahalılığı ve enflasyon mücadelemizde milletimizin yardımını bekliyoruz" dedi.

Ordu'nun derelerine 8 koldan giriştiler Ordu'nun derelerine 8 koldan giriştiler

Çalışanlar ve emeklilerin refah düzeyini yükseltmek için de canla başla çalıştıklarını dile getiren Erdoğan, "Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzü tutmaya devam edeceğiz" dedi. 

  • "MÜJDELİ HABER YÜZDE 5'LİK ORAN OLDU"

2024 yılının ilk 6 ayında memur emeklisi aylıklarında yüzde 49.25, SSK ve BAĞKUR emeklisi aylıklarında ise yüzde 37.57 artış yaşandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilerin rahatsızlıklarını da gördüklerini söyledi ve sözlerini şu şekilde sürdürdü: 

"Bu farklı artışların emeklilerimizde yol açtığı rahatsızlıkları gördüğümüz için emeklilerimizin aylıklarındaki artışı birbirine yakınlaştıracak yeni bir adım atıyoruz. Nispeten daha düşük artış alan SSK ve BAĞKUR emeklisi aylıklarına ilave yüzde 5 daha artış yapacağımızın müjdesini buradan vermek istiyorum. Böylece SSK ve BAĞKUR emeklilerimizin Ocak 2024'ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42.6'ya yükseliyor. Önümüzdeki Temmuz ayında artışlarla birlikte emeklilerimizin hepsinin yaklaşık aynı oranlarda maaş artışına kavuşacaklardır. Yani memur, SSK ve BAĞKUR ayrımı yapmadan tüm emeklilerimizin yıllık maaş artış oranları önümüzdeki Temmuz'da eşitlenecektir. Burayı özellikle altını çizerek ifade etmiş oldum. Çünkü yılın ikinci yarısındaki maaş artışında memur emeklileri enflasyon farkını alırken, SSK ve BAĞKUR emeklileri enflasyonun tamamını alacakları için maaş artış oranlarındaki dengesizlik giderilecektir."

"Ayrıca sosyal devlet ilkemiz gereğinde uygulamaya aldığımız emekli maaşı alt sınırını 7 bin 500 TL'den 10 bin liraya çıkarıyoruz. Ekonomi yönetimimiz orta vadeli programda bu artışları öngörmüş, hazırlıklarını buna göre yapmışlar. Meclis'imizin de onayını aldıktan sonra artışları bir an önce emeklilerimizin maaşlanrına yansıtmak istiyoruz."

Editör: Haber Merkezi