Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda bugün terörle mücadeleye ilişkin bilgilendirme oturumu düzenlendi. Oturumda Milli Savunmak Bakanı Yaşar Güler ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan son durum hakkında bilgilendirmede bulundu.

160124_1d_bakan

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Pençe Operasyonları'nın başlangıcını anlatarak, "Terör örgütü unsurlarına karşı sızma, sıcak takip ve yerinde etkisiz hale getirme gibi taktiklerin başarıyla yürütülmesini sağlayan üs bölgeleri stratejisi sayesinde, Sinat-Haftanin'den Hakurk'a kadar uzanan yaklaşık 300 kilometrelik Türkiye-Irak şeridinde ortalama 15 ila 30 kilometre derinlikte güvenli hat oluşturduk. Pençe Serisi'nin sonuncusu olan ve 17 Nisan 2022'de başlatılan Pençe-Kilit Operasyonu ile kilit kapatılmış ve Irak sınırımızın tamamının emniyeti ilerden tesis edilmiştir. İleri teknolojik donanımların da desteğiyle yürütülen bu operasyonlarda aralarında PKK'nın üst düzey yöneticilerinin de olduğu çok sayıda kadro etkisiz hale getirilmiştir" ifadelerini kullandı.

Karadeniz'e yine 'toz fırtınası' geliyor Karadeniz'e yine 'toz fırtınası' geliyor

NEDEN 1740 RAKIMLI TEPE HEDEF?

Bakan Güler zaman zaman medyanın da gündemine gelen ve en son 9 şehit verilen 1740 Rakımlı Tepe'ye terörist saldılar düzenlendiğini de açıkladı. Bakan Güler, "Terör örgütünün silah ve lojistik merkezleri imha edilmiş, ülke içine terörist, silah ve mühimmat aktarımları bitme noktasına getirilmiş, yurtiçindeki eylemler asgari düzeye indirilmiştir. İşte bu nedenle Pençe Harekatlarımız sonrası ağır tahribata uğrayan PKK, mevcut durumu aşmak maksadıyla harekat alanlarımızı öncelikli hedef haline getirmiştir. Tüm bu saldırılarda teröristlerin sızma eylemlerinin bulundukları bölgelerde kendilerine müzahir sivil yerleşim yerleri de örtü olarak kullandıkları görülmektedir. Şu an eğer orada olmasaydık, örgütün sınırlarımıza yönelik saldırıları daha önce olduğu gibi devam edecekti ve kendi şehirlerimizde daha büyük bedeller ödeyecektik. Bugün artık yurtiçinden tek bir şehit haberleri gelmiyor. Üst bölgelerimize, kale kollarımıza tek bir saldırı yapılmıyor. Bu da terörü kaynağında yok etme stratejimizin başarısını gösteriyor" şeklinde konuştu. 

160124_1c_bakan

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Irak sınırında verilen mücadeleler ve Irak'ın kuzeyindeki varlıklarıyla Hakkari ve Şırnak başta olmak üzere Türkiye'nin tamamında güvenlik ve huzur ortamının sağlandığını belirterek, "Teröristler, bu iki doğa harikası şehirlerimizden temizlendikçe, bölgede güvenlik ve huzur sağlandıkça yatırımlar büyük bir ivme kazanmış, yatırımcılar için bölge cazibe merkezi haline de gelmiştir. Bugün Türkiye'nin en büyük petrol rezervlerinden birine sahip Şırnak Gabar'da, güvenli bir şekilde petrol çıkartılabiliyorsa, Hakkari'nin yaylaları turistleri ağırlayabiliyor, festivallere ev sahipliği yapıyorsa bunlar hep kahraman ordumuzun teröristleri sınırlarımızın ötesinde terörü kaynağında yoketme stratejisi sayesindedir" dedi. 

"OLUMSUZ HAVA KOŞULLLARINDA ALÇAK SALDIRILAR"

Terörle mücadeledeki başarıların tesadüfen elde edilmediğinin altını çizen Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

"Mehmetçiğin karşısında aciz kalan, çaresizliğe mahkum olan teröristler artık son çırpınışlarını yapıyorlar. Zira teröristlerin kaybolan Zap'a ulaşmamız örgütün son dirençlerini ciddi şekilde Pençe-Kilit sahasında ortaya koymasına da sebep oldu. Bu vesileyle ifade etmek isterim ki; hain PKK'lı teröristler tarafından 22-23 Aralık ve 12 Ocak tarihlerinde üs bölgelerimize gerçekleştirilen alçak saldırılar, olumsuz hava koşullarında ve görüş mesafesinin olmadığı bir ortamda kalleşçe gerçekleştirildi. Alçak teröristler eş zamanlı olarak Irak kuzeyindeki bir çok üs bölgemize de saldırı girişiminde bulunmuştur. Ancak bu saldırıların tamamına yakını engellendiği gibi üs bölgelerimize yaklaşan teröristlerin bir çoğu da etkisiz hale getirilmiştir. Irak'ın kuzeyinden son gelen haberlerle acımız büyük. Ancak evlatlarımızın intikamını almak için kudretimiz daha büyük. İrademiz ve kararlılığımız ise tamdır. Bugüne kadar şehitlerimizin kanını yerde bırakmadık ve bırakmayacağız." 

"3 BİN 151 DEFA TACİZ VE SIZMA GİRİŞİMİ OLDU"

"Nitekim bugüne kadar Pençe Serisi ve Pençe-Kilit Harekatı bölgesindeki üs bölgelerimize yönelik PKK'lı teröristlerin 3.151 defa taciz ve sızma girişimleri oldu. Bu saldırılara mukabil Irak'ın kuzeyinde 1.689 terörist etkisiz hale getirilirken, bölgede teröristlerin döşediği 5.023 mayın ve EYP temizlenmiş, 2.477 mağara ve sığınak kullanılmaz hale getirilmiş ayrıca 3.416 silah ile 1.390.000 mühimmat da ele geçirilmiştir. Irak kuzeyindeki üs bölgelerimize düzenlenen son saldırılar sonrasında da Irak ve Suriye'de kapsamlı hava harekatları başlatılmıştır. Milli İstihbarat Teşkilatı'mızla birlikte koordineli yürütülen söz konusu harekatlarda Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde tespit edilen toplam 114 hedef imha edilmiştir. Irak'ın kuzeyinde uğradığımız menfur saldırılar, kahraman askerlerimizin canları pahasına sürdürdükleri kesintisiz mücadelenin önemini ve gerekliliğini bir kez daha ortaya koymuştur."

"SON 5 GÜNDE 78 SON 1 YILDA 2 BİN 375 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ"

"Üs bölgelerimize sızma girişiminde bulunan teröristler bulundukları yerlere gömülürken, kahraman ordumuzun çelikten pençeleri Hava Kuvvetleri'miz tarafından teröristlerin inleri de paramparça edilmiştir. Teröristler korunaklı kale olarak nitelendirdikleri 2-3 katlı mağaralarında güvende olduklarını zannederken, kahraman Mehmetçik tarafından inlerine gömülmektedir. Nitekim son 5 günde 78 terörist etkisiz hale getirilerek şehitlerimizin kanı yerde bırakılmamıştır. Böylece son 1 yılda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 2.375'e ulaşmıştır." 

  • "TERÖR KORİDORU KURULMASINA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ"

"Tabiki bunların hiçbirisi bir şehidimizin tırnağına bile değmez, acımızı dindirmez, yüreğimizi soğutmaz. Dolayısıyla asla geri adım atmadan son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Kim destek verirse versin, hangi bahaneyle ve ne sebeple olursa olsun Güney sınırlarımız boyunca bir terör koridoru kurulmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Ülkemizin meşru çıkarlarını korumaya ve güvenliğini sağlamaya yönelik her türlü tedbiri tereddütsüz ve tavizsiz bir şekilde kararlılıkla uygulayacağız. Aynı şekilde hain terör örgütünü maşa olarak kullanan ve çeşitli bahanelerle örgüte her türlü gizli ve açık desteği sağlayan ülkelerin kirli planlarını da boşa çıkarmakta kararlıyız."  

Editör: Haber Merkezi