Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan fındık çıkışı!

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, son iki aydır durgunluk yaşanan fındık fiyatlarıyla ilgili çok sert açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çiftçime sesleniyorum. Bir yıl önceden gelip senin tarlanı satın alanlar noktasında dikkatli olun. Alavere-dalavere! Gelin devlet olarak, depolar kuralım. Biz bu fındığı devlet olarak alalım. Parasını vatandaşa biz verelim. Hiç olmazsa vatandaş, sömürülmesin. Ve böyle bir süreç başlattık" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan fındık çıkışı!
ANKARA - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, SGK hizmet binalarının toplu açılış töreninde konuştu. Gündemine terör olayları ve Suriye meselelerini alan Erdoğan, bir anda fındık hakkında sert sözler söyledi. İzleyen herkesi şaşkınlığa uğratan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri, Karadenizli fındık üreticileri tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı.

İşte o açıklamalar: "Bakıyorsunuz tarlada domates 1 lira, ama geliyor buraya çarşıya pazara, eve aldığımız zaman 7 lira, 8 lira buralara kadar çıkıyor. Ne bu? Bu arada olanlar kimler? İnsaf insaf. Bunları da konuştuk. Bu işe kesin bir çözüm bulmamız lazım. Hep biz gençken bunları çok kullanırdık. Aracı tefecilere lanet olsun derdik. Şimdi buradaki hikaye, aslında buraya dayanıyor. Ve ben çiftçime sesleniyorum. Bir yıl önceden gelip senin tarlanı satın alanlar noktasında dikkatli olun. Şimdi, Gıda Tarım Bakanlığımız, bakanımız burada. Tedbirini alması lazım. Buna göre adımlar atmamız lazım. Planlarımızı buna göre yapacağız." 

"FINDIKTA ALAVERE-DALAVERE YAPIYORLAR"

"Başbakanlığım döneminde fındıkta bu tür oyunlar oynadılar. Orada alavereci derler veya alavere derler. Yani fındığı depolara yığıp parasını önceden ödeyenler var. Onlara böyle derler. Ve bunlar, vatandaşın fındığını alırdı, vatandaş da tabi parayı peşin alıyorum diye onlara fındığını verirdi. Sonra ben hatta birgün arkadaşlara söyledim. Bu iş dedim bir yere gidiyor. Alavere-dalavere. Gelin dedim devlet olarak, depolar kuralım. Biz bu fındığı devlet olarak alalım. Parasını vatandaşa biz verelim. Hiç olmazsa vatandaş, sömürülmesin. Ve böyle bir süreç başlattık. Fakat vatandaş nedense, bazı şeyler o anda aklına yatmıyor mu ne oluyor, yine gidiyordu o alavereciye. Şimdi bu konularda bizim hassas olmamız lazım. Mesela biz şu anda diyelim ki, domates, üzüm bunlarda geçenlerde Sayın Putin'le de görüştüm. Biz Rusya'ya domates, üzüm bunları satmak istiyoruz. Ve bakanlarımızın çok daha sımkı görüşmeleri teklifinde bulundum. Ve bakanlarımızın çok daha sıkı görüşmeleri teklifinde bulundu, ben de dün akşam arkadaşlarıma onu söyledim. Çok sıkı Rusya tarafıyla bu ilişkileri kuralım ve ihracatımızı bu ürünlerde daha da arttıralım üstelik de, yerli parayla. Yani biz onlardan alacağımızı Rus rublesiyle, onlar da bizden alacaklarını Türk lirasıyla almak suretiyle bu döviz kurunun baskısından da ne yapalım? Paralarımızı kurtaralım." 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2017, 16:55

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
YORUMLAR
orhan yüksek
orhan yüksek - 5 yıl Önce

sayın cumhurbaşkanım öncelikle sağlık sihat diliyorum ben artvin borçkadan orhan yüksek seçim zamaninda oy isemeye vekilleri saliyorsunuz benim senden isteğim fındık ureticinin mağdur edilmemesi suyumuz yok birde basbakanlik iletişim merkezi ne işe yarıyor saygılar telefon numaram 05379899623

Tevfik Öztürk
Tevfik Öztürk - 5 yıl Önce

En azından Fındık 16 TL olması lazım umarım bu kararınız olumlu olur sayın bakanım

Levent ulaş
Levent ulaş - 5 yıl Önce

Sayın reisim fındığa tarıma sizden başkası çare bulmaz ilgilenmiyor zaten tek dayanağımız siz reisi cumhuru muz sayın Rte iki yıllık mahsulümüz elimizde kaldı bizi bu dalaverecilerin eline bırakmayın

SIRADAKİ HABER