CHP'li Torun'dan 'istifa' tepkisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, bazı AK Parti'li belediye başkanlarının istifasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu, "Onurlu Cumhuriyet savcılarına sesleniyorum; bu suç duyurusu, ihbardır" ifadelerini kullandı.

CHP'li Torun'dan 'istifa' tepkisi
ANKARA - TBMM'de düzenlediği basın toplantısında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Ahmet Edip Uğur'un Balıkesir Belediye Başkanlığı'ndan istifasını açıklarken ailesine, evine her yerden tehdit geldiğini, istifa etmeye mecbur kaldığını söylediğini belirterek, "Onurlu Cumhuriyet savcılarına sesleniyorum; bu suç duyurusu, ihbardır" diye konuştu. 

Torun, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, bazı AK Parti'li belediye başkanlarının istifasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Demokrasi adına kara günler yaşadıklarını savunan Torun, Uğur'un Balıkesir Belediye Başkanlığı'ndan istifa ettiğini anımsattı. Uğur'un istifa eden altıncı belediye başkanı olduğunu dile getiren Torun, referandum sürecinde; bu değişikliğin kabul edildiği takdirde tek adam yönetiminin egemen olacağını, demokrasinin kalmayacağını, her şeyin saraydan kontrol edileceğini söylediklerini anlattı. 

Torun, "Daha 2019 gelmeden, belki de anayasal değişiklik hayata geçmeden, bir saray darbesiyle karşı karşıyayız. Saray yerel darbe gerçekleştirdi, bu adım adım ilerliyor. Türkiye'nin nüfusunun yarısı, kendi seçtiği belediye başkanları tarafından yönetilemiyor" görüşünü savundu. 

Torun, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mesele adam yerine konulmamak değilmiş, bir pazarlıkmış. Damadın salıverilmesinin arkasında hukuki mesele değil, bu pazarlıkların etkili olduğunu düşünüyorum. Melih Gökçek, 'Emir demiri keser' dedi. Şu anda bir diktayla karşı karşıyayız. Öyle bir irade ki bu, korkutarak, tehdit ederek, bir şekilde baskı kurarak belediye başkanlarını istifa ettiriyor, görevden alıyor. Belediye başkanlarına istifa etmekten başka bir yol bırakılmamıştır. Bu ne demokrasi ne hukuk ne de millet iradesine uygundur. Bu tam da dikta rejiminin uygulamasıdır. Edip Uğur ailesine, evine her yerden tehdit geldiğini, istifa etmeye mecbur kaldığını söylüyor. Onurlu Cumhuriyet savcılarına sesleniyorum; bu suç duyurusu, ihbardır. Görevinizi yapmak istiyorsanız, yüreğiniz yetiyorsa, demokrasi ve hukuka bağlıysanız görevinizi yapın, bu ihbarı değerlendirin, gerekli soruşturmayı yapın. Suçluları bulun aksi halde zan altındasınız" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2017, 22:03

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER