CHP'li Oktay Ekşi: “Bu yapılan alenen suçtur“

CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ile birlikte Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Cumhuriyet gazetesinin İstanbul'da dağıtımın polis tarafından 1 saat süreyle engellendiğini Tanal'dan öğrendiğini belirterek, "Bu yapılan, polis tarafından da olsa, başka bir güç tarafından da olsa alenen suçtur" dedi.

CHP'li Oktay Ekşi: “Bu yapılan alenen suçtur“
ANKARA - CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ile birlikte Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Cumhuriyet gazetesinin İstanbul'da dağıtımın polis tarafından 1 saat süreyle engellendiğini Tanal'dan öğrendiğini belirterek, "Bu yapılan, polis tarafından da olsa, başka bir güç tarafından da olsa alenen suçtur" dedi. 

Basın Kanunu'na göre basılmış bir yayının dağıtımının engellenmesinin en az 1 yıl hapis cezası gerektiren suç olduğunu ifade eden Ekşi, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtti. 

Tanal da dağıtım araçlarının polis tarafından 1 saat süreyle engellendiğini, bu sırada cumhuriyet savcısı ile yapılan görüşme sonunda dağıtımın serbest bırakıldığını anlattı. 

Basılmış bir gazetenin dağıtımının engellenmesinin, Basın Kanunu'nun 25. maddesi uyarınca hakim kararıyla mümkün olduğunu kaydeden Tanal, "Bu anayasal suçtur. Cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyoruz" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2015, 22:29

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER