Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, Türk-İslam anlayış ve inancına uygun bir şekilde toplumun manevi hayatına da olumlu etki edeceğine inandıkları dev bir projeye hazırlandıklarını söyledi. 

Başkan Güler, Altınordu ilçesindeki Melet Irmağı kıyısında yapımın devam eden 'Büyük Melet Park Projesi'nin ardından, yine aynı yerde büyük bir Türk İslam Araştırma Merkezi inşa edileceğini açıkladı. 

121223_6c_türk islam araştırma merkezi

105 metre boyunda 68 metre eninde, toplam 7 dönümlük arazi üzerinde 4 dönümü kapalı mekan olacak nitelikte inşa edilecek olan Türk İslam Araştırma Merkezi bünyesinde 6 bin 262 kişilik cemaatin aynı anda namaz kılıp ibadet edebileceği bir de camii de bulunacak. Projede ayrıca 13 derslik, 6 adet sivil toplum teşkilatlarının da kullanabileceği salonlar, 110 kişilik 2 adet büyük konferans salonu, ayrıca asma kat konferans salonu, kıraathane, kitap satış birimleri, abdest alma yerleri bulunacak.

Ordu'da havalar neden hala soğuk geçiyor? Ordu'da havalar neden hala soğuk geçiyor?

Fore kazık üzerinde doğal ahşap malzemeden inşa edilecek olan Türk İslam Araştırma Merkezi yapım tekniği ve kullanılacak malzeme açısından Türkiye'de ve Dünya'da ilk örnek olma özelliğini taşıyacak. Türk İslam Araştırma Merkezi’nin içerisinde yeşil alanlar, yürüyüş yolları, oyun sahaları, çocuk parkları, oturma grupları ve herkesin yararlanabileceği bir bahçeye bulunacak. 

"MÜTHİŞ BİR ESER ORTAYA ÇIKACAK"

Toplantıda bilgilendirmelerde bulunan Başkan Güler, Büyükşehir Belediyesi olarak bir yandan şehre ve topluma hizmetleri yaparken büyük ve kapsamlı bir camii ihtiyacının ortaya çıktığını vurguladı. Bu konuyla ilgili çalışmalara başladıklarını dile getiren Başkan Güler, “Türk İslam Merkezi şeklinde olacak bu camimizde hem bilimsel çalışmalar olacak hem de camisi ve külliyesiyle güzel bir eser ortaya çıkacak” dedi.

PARK VE MESİRE ALANLARINA 15 MESCİT İNŞA EDİLDİ

Ordu'nun ilçelerinde bulunan ve dini ve manevi değeri yüksek eserleri geleceğe taşımak amacıyla sıkı ve kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdiklerini kaydeden Başkan Güler, yeni mescitler inşa ettiklerini vurguladı. Güler, "Şehrin bazı noktalarında, park ve mesire alanı niteliğindeki yeşil alanlarda vatandaşlarımızın ibadetlerini rahatlıkla yapabilmesini sağlamak amacıyla 15 adet mescit yaptık. Parklar eskiden gezilen yerlerdi artık yaşanabilir yerler olsun istiyoruz. 6 adet camimizin restorasyon ve çevre düzenlemesini yaptık. Ordu’nun manevi yönü tarihi derinlikleriyle birleşmiş olacak. Yine manevi hayatımıza etki eden türbelerimizi güzel bir hale getirdik. Kısacası yaptığımız bu çalışmalarla manevi dünyamızı da zenginleştirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

Editör: EROL KÜÇÜKOĞLU