İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya bölücü terör örgütü mensubu teröristlerin kırsalda kış aylarında barınmak için hazırladıkları mağara ve sığınaklara yönelik Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz illerinde operasyon gerçekleştirildiğini açıkladı.

İÇLERİNDE ORDU DA VAR

Operasyonları 4 bin 731 tim ve 61 bin 500 jandarma askeri gerçekleştirdi. Kırsal operasyonlarına askeri helikopter, Jandarma SİHA ve İHA'lar da havadan destek verdi. Bakan Yerlikaya sosyal medya hesabı X'ten yaptığı açıklamada operasyonların Karadeniz Bölgesi'nde özellikle Ordu, Giresun, Tokat ve Sivas arasında, bunun yanı sıra Karadeniz'e sızmak için geçiş güzergahı olarak kullanılan Rize ve Gümüşhane' kırsalında gerçekleştirildiğini söyledi.  

Ordu'nun yanı sıra toplam 28 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda toplam 11 büyük mağara ve sığınık tespit edildi. Bu mağara ve sığınaklar içleri temizlendikten sonra imha edilerek kullanılamaz hale getirildi.

MHP'li Şanlıtürk sel felaketi için ödenek istedi MHP'li Şanlıtürk sel felaketi için ödenek istedi

Bakan Yerlikaya, "Terör örgütünün kış aylarında kullanmak için hazırladığı sığınaklar tespit edilip tek tek imha edildi. Bu operasyonlarda; 11 adet büyük mağara ve sığınak imha edildi. 37 kg patlayıcı madde bombalı eylem düzenekleriyle birlikte yok edildi. Polis, jandarma ve askerlerin geçiş güzergahlarındaki yollara yerleştirmek için hazırlanmış 12 adet Mayın/EYP, 27 adet piyade tüfeği, 1 adet keskin nişancı tüfeği, 12 adet tabanca, 17 adet av tüfeği, çeşitli silahlar için 10 bin 135 adet mühimmat, 10 adet el bombası, 6 adet elektrikli fünye, 171 adet tüp ile çok sayıda gıda, yaşam, sağlık malzemesi ve örgütsel doküman ele geçirildi. Kahraman Jandarmalarımızı tebrik ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Operasyonel kabiliyetimizle terör odaklarını bulduğumuz yerde yok ediyoruz. Etmeye de devam edeceğiz. Yılın 365 günü, 4 mevsim, gece gündüz demeden operasyonlar düzenliyoruz. Terörle mücadelemiz son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar kararlılıkla devam edecek" ifadelerini kullandı.
 

Editör: Haber Merkezi