ORDU - 2017-2018 sezonuna Spor Toto 3.Lig'de başlayacak olan Ordu FK'nın adı, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 'Yeni Orduspor Kulübü' olarak tescillendi. Kulüp, yeni adıyla Federasyonun resmi sayfalarında da yerini aldı.

Geçtiğimiz sezon Bölgesel Amatör Bal Ligi'ni şampiyon olarak tamamlayan Güzelorduspor Kulübü, 3. Lig'e çıkmasının ardından Ordu Futbol Kulübü adını almıştı. 5 yıl önce TFF Süper Lig'de mücadele ederken, yaklaşık 100 milyon liralık bir borçla Bolgesel Amatör Lig'e düşen Orduspor'un adını yaşatmak için Türkiye Futbol Federasyonu ile yapılan görüşmeler, nihayet olumlu sonuçlandı. Türkiye Futbol Federasyonu bugün gonderdiği resmi yazıyla, Ordu Futbol Kulübü'ün adının Yeni Orduspor Kulübü olarak tescil edildiğini duyurdu. Türkiye Futbol Federasyonu resmi sitesinde de, daha önce Güzelorduspor olan kulübün adını Yeni Orduspor Kulübü olarak güncelledi.

Desteklerinden dolayı Turkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'e teşekkür eden Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Yeni Orduspor'la bir efsaneyi yeniden ayağa kaldıracaklarını söyledi. Başkan Yılmaz, "Orduspor'un kamuoyuna duyurduğu 105 milyon TL'lik borcun kontrol edilebilir, sürdürülebilir ya da eritilebilir olduğuna dair şehrimizde bir kanaat yoktu. Dolayısıyla bizim bu borç yükü ile mevcut takımı alıp sürdürülebilir hâle getirme imkânımız da bulunmamaktaydı. Bu nedenle BAL Ligi'ne, 3.Lig'e ve ardından 2.Lig'e sıfır borçla bir takım çıkarma hedefinde olmalıydık. Bu yüzden geçtiğimiz sezon 3. Lig'e çıkan sıfır borçsuz takımımızın adını Yeni Orduspor olarak tescil ettirdik. İsim değişikliği başvurusu ve çalışması bir ay önce yaptığımız bir çalışmaydı. Ancak resmiyet kazanmadan kamuoyuna açıklama yapmadık. Desteklerinden dolayı TFF Başkanımız Yıldırım Demirören'e teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Yeni Orduspor'un tüm Orduluların takımı olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, "Kulübün adını, Büyükşehir Belediyespor olarak tescil ettirebilirdik. Ordu ilimizde tüm Orduluları kucaklayan, beraber sevinip, beraber üzüleceğimiz, mor beyazlı Yeni Orduspor'umuzla eski özlenen günlerimize dönmek istiyoruz. Tekrar etmek gerekirse Yeni Orduspor tüm Ordulularındır. Ordu halkına armağanımızdır. İnşallah Yeni Orduspor'umuzla nice mor beyaz şampiyonluklara imza atacağız" diye konuştu. 

Öte yandan Türkiye Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, "Ordu FK Kulübü, Federasyonumuz kayıtlarındaki ünvanını "Yeni Orduspor Kulübü Derneği" kayıtlardaki renginin Mor-Beyaz-Siyah ve logosunun aşağıdaki yeni logo ile değiştirilmesini talep etmiştir. Dosya evrakın incelenmesi neticesinde, TFF Kulüp Tescil Talimatı'nda belirtilen evrakların Federasyonumuza iletildiği görülmüş ve Güzelordu Spor Kulübü Derneği'nin bundan sonra Federasyonumuz kayıtlarında "Yeni Orduspor Kulübü Derneği" olarak Kulüp renklerinin "Mor-Beyaz-Siyah" ve aşağıdaki yeni logonun kulüp logosu olarak değiştirilmesine Türkiye Futbol Federayonu Yönetim Kurulu'nun 05.07.2017 tarih ve 56 sayılı toplantısında karar verilmiştir." ifadelerine yer verildi.
Editör: TE Bilisim