Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kabine Toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Tüm Türkiye'de üniversite öğrencilerinin merakla beklediği vergisiz bilgisayar ve cep telefonu konusunda açıklamalarda bulunan Bakan Şimşek, bu konuda bir çalışma olduğunu ancak detay paylaşamayacağını söyledi.

GENÇLERİN HAYALİNİ İPHONE SÜSLÜYOR

Facebook ve WhatsApp'a rekor para cezası Facebook ve WhatsApp'a rekor para cezası

Dünya bilgisayar endüstrisinin şüphesiz önderlerinden biri olarak kabul edilen ABD'li Steve Jobs'ın kurduğu Apple ürünü olan İphone cep telefonları, tüm gençlerin hayalini süslüyor. 

İphone Türkiye'de en son çıkardığı sürüm olan 14 Pro Max 128 GB'lık modelini  67.118 TL'den satışa sunuyor. Bu fiyatın 11.186.33 TL'sini ise KDV oluşturuyor. Aynı telefon markasının 1 TB'lik modeli ise 87.457 TL.

Bu cep telefonu ABD'de ise 1100 Dolar'a satılırken, Türk Lirası karşılığında ise bugün yaklaşık 30 bin TL'ye denk geliyor. Ancak Türkiye'de vergiler dahil 67.118 TL'lik telefonu herkesin alabilmesi mümkün değilken, ABD'liler için ise yaklaşık 10-15 günlük gelire denk geliyor.

KULİS BİLGİLERİ ÖĞRENCİLERİN CANINI SIKACAK CİNSTEN

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek çalışmaların detaylarını paylaşamayacağını söylese de, siyasi kulislerde öğrencilere vergisiz cep telefonu ve bilgisayar çalışmasının General Mobile, Casper, Vestel ve Reeder gibi yerli markaları kapsayacağı konuşuluyor. 

Türkiye'de yerli üretim yaptığı bilinen Xiaomi, Samsung, OPPO gibi markaların bazı modellerinin uygulama kapsamında olup olmayacağına ilişkin net bir bilgi yok, ancak İphone markasının bu kapsamda olmayacağına ise kesin gözüyle bakılıyor. 

Editör: TE Bilisim