Tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy vefat etti

TÜRK tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu; roman, deneme, günlük, televizyon dizisi ve film senaristi, şair ve ünlü Ortaoyuncular tiyatro topluluğunun kurucusu Ferhan Şensoy 70 yaşında hayatını kaybetti. Büyük üstadın acı haberini sanatçının eski eşi Derya Baykal duyurdu.

Tiyatro sanatçısı Ferhan Şensoy vefat etti

Tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu, senaryo yazarı, şair ve Ortaoyuncular Tiyatro Topluluğunun kurucusu Ferhan Şensoy, 70 yaşında hayata veda etti.

Aslen Samsun Çarşambalı olan ünlü ismin acı haberini sanatçının eski eşi oyuncu Derya Baykal, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "Ustamı, kızlarımın babasını kaybettik çok üzgünüz" ifadeleriyle duyurdu.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde tedavi gören sanatçının, 02:30 sıralarında hayatını kaybettiği öğrenildi.

Kendi tiyatro topluluğu Ortaoyuncular'ı 1980'de kuran Şensoy, 1989'da Kel Hasan Efendi'den günümüze gelen Ortaoyuncuları Kavuğu'nu Münir Özkul'dan devraldı. Sanatçı, Türk tiyatrosu için önemini halen koruyan kavuğu, 2016'da oyuncu Rasim Öztekin'e devretti.

Yaşamı boyunca birçok oyuncu yetiştiren ve 1987'den bugüne "Ferhangi Şeyler" adlı tek kişilik gösterisini izleyiciyle buluşturan Şensoy, tarihi Ses Opereti'ni onardı ve Ses 1885 adıyla açtı. 

Ferhan Şensoy, 1980 yılında beraberinde Baykal Kent, Bülent Kayabaş, Demet Akbağ, Derya Şensoy, Erol Günaydın, Hümeyra, Münir Özkul, Rasim Öztekin, Tarık Pabuççuoğlu, Sevil Üstekin ve Tuncel Kurtiz gibi büyük isimlerle birlikte Türk tiyatrosunun ünlü 'Ortaoyuncular Tiyatro Grubu'nu kurmuş ve bir döneme damgasını vurmuştu.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER