Karadeniz'in kemençe üstadına son veda

KARADENİZ'de 'kemençe' denince akla ilk gelen isimlerden olan Katip Şadi hayatını kaybetti. Aslen Giresun Göreleli olan Katip Şadi, bugün son yolculuğuna uğurlandı, Görele'de toprağa verildi. 7 yaşında kemençeyle tanışan üstadın 10 yaşında ilk çaldığı türkü Ordu'nun Dereleri olmuştu.

Karadeniz'in kemençe üstadına son veda

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca verilen, somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı sanatçı unvanı sahibi Katip Şadi için Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi.

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, burada yaptığı konuşmada, Katip Şadi'nin hayatını kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi, Şadi'nin yakınlarına başsağlığı diledi.

Görele Belediye Başkanı Tolga Ener ise Şadi'nin önemli bir isim olduğunu, Belediye olarak ismini yaşatmaya devam edeceklerini söyledi. Katip Şadi'nin cenazesi, kılınan namazın ardından ilçeye bağlı Derekuşçulu Köyü'ndeki aile kabristanlığında toprağa verildi.

Törene; Katip Şadi'nin ailesi, AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Görele Belediye Başkanı Tolga Ener ve vatandaşlar katıldı. 

KEMENÇEYLE 7 YAŞINDA TANIŞTI
10 YAŞINDA İLK ÇALDIĞI TÜRKÜ ORDU'NUN DERELERİ OLDU

Katip Şadi, daha önce katıldığı bir televizyon programında kemençesiyle ilk çaldığı türkünün 'Ordu'nun Dereleri' olduğunu söylemiş, "Ben 7 yaşında başladım. 10 yaşında en önce Ordu'nun Dereleri'ni çaldım. Yavaş yavaş onu çaldım biraz, ondan sonra Koyun Gelir Yata Yata Çamurlara Bata Bata diye Gelin Ayşe'yi çaldım. O yaşlardan bu yana kemençe elimden düşmüyor" ifadelerini kullanmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2020, 17:23

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER