Gülten Dayıdoğlu, Ordulu hayranlarayla buluştu

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü'nün kültürel etkinlikleri çerçevesinde Ordu Valisi Kenan Çiftçi'nin davetiyle Ordu'ya gelen öykü-roman yazarı Gülten Dayıoğlu, söyleşi ve imza gününde okuyucularıyla buluştu.

Gülten Dayıdoğlu, Ordulu hayranlarayla buluştu
ORDU - Kültür Sanat Merkezi Büyük Salon'da gerçekleştirilen söyleşi ve imza gününe Ordu Valisi Kenan Çiftçi, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Türkkan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan Gülderen, çok sayıda öğretmen ve öğrenciler katıldı. Programın açış konuşmasını yapan Ordu Valisi Kenan Çiftçi, öykü ve roman yazarı Gülten Dayıoğlu'nu Ordu'da ağırlamaktan ve öğrencilerle bir araya getirmekten büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek teşekkür etti. Konuşmasında eğitim konusuna da değinen Vali Çiftçi, eğitimde 1300 proje uygulandığını söyleyerek, eğitimde 58.sırada olan Ordu'nun 40'lı rakamlara kadar düşeceğini ifade etti. 
Ünlü yazar Gülten Dayıoğlu, yazarlığının İlkokul 3. sınıfta başladığını, o sıralarda eğitim gördüğü öğretmeninin kendisini keşfedip, "Sen Yazar Olacaksın" dediğini hatırlatarak, bir çocuğun geleceği ile ilgili görüşü ilkokul öğretmeninin ortaya koyabildiğini, öğretmenlerin aileden daha fazla dikkatli olduğunu söyledi. Genç yaşta çok okumanın kişinin geleceğini belirlemekteki önemine de değinen Yazar Gülten Dayıoğlu, çok okumakla kültür altyapısının da güçlendirildiğini belirtti. Kitap okumanın kendisine kazandırdıklarını ve okudukları takdirde çocukların neleri elde edebileceklerini örneklerle anlattı.

"Okuma alışkanlığı ailede başlar, okulda pekişir yaşam boyu sürer. Aile çok küçük yaşlardan itibaren kitap dergi, gazete okuyarak örnek olmalıdır. Ana babalar çocuklarına da kitap okumalıdırlar. Aile kitaba önem verirse, çocuk da önem verir. Okullarda da okuma alışkanlığını pekiştirici etkinlikler yapılırsa, çocuk giderek okumayı yaşam biçimi edinir" diyen Gülten Dayıoğlu,"Kitap benim gözümde bir anne gibi. Kitap, en etkin eğitim araçlarından bir tanesi ve hayatta her şeyin temeli" diye konuştu.

Ordu'ya ilk kez geldiğini ve çok beğendiğini katılımcılarla paylaşan Gülten Dayıoğlu, "Ben Sinop'a aşıktım. Şimdi ise, kalbimin diğer yarısı Ordu oldu" dedi ve kendisini Ordu'ya davet ettiği için Vali Kenan Çiftçi'ye de teşekkürlerini sundu. Dayıoğlu, söyleşinin ardından genç okuyucuların sorularını aldı ve kitaplarını imzaladı.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2014, 14:35

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER