Bartın İşi Tel Kırma sanatı artık tescilli

TÜRKİYE genelinde sadece Bartın'a özgü olan Tel Kırma Sanatı için coğrafi işaret tescil belgesi alındı, 'Bartın İşi Tel Kırma' olarak el sanatı tescillendi. Bartın İşi Tel Kırma sanatı el ürünleri, Ordu'da Ege Fuarcılık tarafından düzenlenen 2019 Ulusal Ordu Fuar Günleri'ne ilk kez Bartın'dan katılan Rabia Altunok tarafından sergilenmiş ve Orduluların büyük beğenisini kazanmıştı.

Bartın İşi Tel Kırma sanatı artık tescilli

Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce Bartın'a özgü olan Tel Kırma sanatı için Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alınarak "Bartın İşi Tel Kırma" olarak tescil yapıldı.

Bartın Valiliği'nden yapılan açıklamada, 17'nci yüzyıldan günümüze ulaşan, diğer nakışlardan en önemli farkı hiç iplik kullanılmadan sadece özel iğnesi ve telle çalışılması olan tel kırma işinin ilk kez Bartın'da yapıldığı belirtildi. Bartın'a özgü olan tel kırma sanatı için Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alınarak ürünün "Bartın İşi Tel Kırma" olarak tescil edildiğinin kaydedildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son yıllarda diğer illerimizde de tel kırma olarak öğretilen ve üretilen yöremize has geleneksel el sanatımız tescillendiği şekilde tüm ülkemizde “Bartın İşi Tel Kırma“ ismi ile anılacak olup Bartın "Bartın İşi Tel Kırma"yla markalaşacaktır."

ORDULULARIN DA BÜYÜK BEĞENİSİNİ KAZANMIŞTI

Bartın İşi Tel Kırma sanatı el ürünleri, Ordu'da Ege Fuarcılık tarafından düzenlenen 2019 Ulusal Ordu Fuar Günleri'ne ilk kez Bartın'dan katılan Tel Kırma Sanatı ustası Rabia Altunok tarafından sergilenmiş ve Orduluların da büyük beğenisini kazanmıştı. Bartın İşi Tel Kırma Sanatı'na ait ürünleri instagram.com/telaskina adresinden inceleyebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2020, 18:53

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER