Aydın Üstüntaş unutulmadı...

Türkiye'nin ve Ordu'nun en önemli tiyatrocularından birisi olan Aydın Üstüntaş, Ordu Büyükşehir Belediyesi'nen katkılarıyla hazırlanan gecede anıldı.

Aydın Üstüntaş unutulmadı...
ORDU - Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu (OBKT) Eski Genel Sanat Yönetmeni Aydın Üstüntaş, Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ve katkılarıyla hazırlanan programla anıldı. OBKT Salonu'nda gerçekleştirilen anma programına, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, ODÜ Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Sabri Yener, Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Servet Güngör, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan Gülderen, ORSEV Başkanı Sevinç Özel, Aydın Üstüntaş'ın eşi Gülçin Üstüntaş ile çok sayıda davetli katıldı.

Manisa'nın Soma İlçesi'nde yaşanan maden faciası nedeniyle bazı etkinliklerin çıkarıldığı programa, maden şehitlerinin anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunularak başlandı. Yönetmen Hülya Karakaş tarafından hazırlanan ve Aydın Üstüntaş'ın yerel oyunlarından oluşan bir kolaj, OBKT-OKSAD oyuncularından oluşan tiyatrocu topluluğu tarafından sahnelendi. Tiyatro gösterisinin ardından, Meddah İbrahim Zengin tarafından sahnelenen meddah gösterisi ile devam eden programda, Aydın Üstüntaş adına her yıl düzenlenen 'Geleneksel Anadolu Tiyatrosu Oyun Yazma YarışmaÖdül Töreni'ne geçildi. Yazar-Eleştirmen Prof.Dr.Sevda Şener, Yazar-Eleştirmen Gülşen Karakadıoğlu, Yazar-Eleştirmen Doç.Dr.Türel Ezici, Eleştirmen Doç.Dr.Filiz Elmas, Yazar-Oyuncu-Yönetmen Hülya Karakaş, Yönetmen-Oyuncu Murat Demirbaş, OBKT Genel Sanat Yönetmeni Ali Kemal Tandoğan'dan oluşan seçici kurul tarafından yapılan değerlendirmede, Harun Baran'ın yazdığı "Kadınlığın Sessiz Düeti" adlı oyun birincilik ödülüne, Onur Bilen'in yazdığı "Yangınlar Denizi" ve Özlem Güven'in yazdığı "Yeter" adlı oyunlar ise, övgüye değer bulundu.   

"GÜLŞEN KARAKADIOĞLU'NA ONUR ÖDÜLÜ"

Aydın Üstüntaş'ın eşi Gülçin Üstüntaş'ın girişimleriyle her yıl düzenlenmekte olan  'Geleneksel Anadolu Tiyatrosu Oyun Yazma Yarışması'nda dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Yazar-Eleştirmen Gülşen Karakadıoğlu'na, Türk Tiyatrosu'na yaptığı hizmetlerden dolayı Gülçin Üstüntaş tarafından onur ödülü verildi. Programda ayrıca, bu yıl 8'incisi düzenlenen 'Geleneksel Anadolu Tiyatrosu Oyun Yazma Yarışması' ve 'OBKT Eski Genel Sanat Yönetmeni Aydın Üstüntaş'ı Anma Etkinliği'ne maddi ve manevi katkıda ve destekte bulunan kişi ve kurumlara teşekkür belgesi ve şilt takdim edildi. Duygu dolu anların yaşandığı programda bir konuşma yapan Gülçin Üstüntaş, Ordu'nun çok köklü bir kültür ve sanat yapısına sahip olduğunu, bu mirasın gelecek kuşaklara taşınması gerektiğini söyledi. 

Düzenlenen etkinliği sahiplenmesinden dolayı Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz'a teşekkür eden Gülçin Üstüntaş, "Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Enver Yılmaz, bu etkinliğimizi sahiplenmekle, Ordu'da kültüre, sanata ve sanatçıya sahip çıktığını göstermiştir. Bir vefa örneği göstermiştir. Tüm sanat camiası adına kendisine teşekkür ediyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2014, 02:36

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER