Yurt genelinde kar yağışı etkili oluyor

2022 yılının son günlerini yaşadığımız şu günlerde Aralık ayına sayılı günler kara kar ilk kez kendini göstermeye başladı. Başta Ordu'nun yüksek kesimleri olmak üzere Bolu, Düzce, Tokat ve Sivas'in yüksek kesimleri beyaz örtüye büründü.

Yurt genelinde kar yağışı etkili oluyor

Yurtta kar yağışı etkili oluyor. Yurdun pek çok kentinde kar yağışı ve soğuk hava etkili oluyor. Bolu'nun doğal güzellikleriyle ünlü Abant Gölü Milli Parkı beyaz örtüyle kaplandı.

Abant'ta 2 gündür aralıklarla etkili olan sağanak, gece yerini kara bıraktı. Gündüz saatlerinde daha da etkisini artıran karla, göl çevresi beyaza büründü. Yüksek kesimler de tamamen karla doldu. Günübirlik ya da konaklamak için milli parkı ziyaret edenler, kar yağışı altında göl çevresinde yürüyüş yaptı. Ziyaretçiler, karlı manzaraya karşı bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Düzce'nin yüksek kesimlerinde de kar yağışı etkili oluyor. Kaynaşlı ilçesine bağlı Topuk ile 1400 rakımlı Sinekli yaylalarında sağanak, akşam saatlerinde yerini kara bıraktı. Beyaz örtüyle kaplanan yaylalarda güzel manzaralar ortaya çıktı. Sinekli Yaylası'na gelen Seda Kaşkır, hafta sonları doğada vakit geçirdiklerini belirterek, "Bu hafta da yaylaya geldik, kar yağışıyla karşılaştık. Kartpostallık görüntüler oluşmuş. Biz de bu anın tadını çıkaralım istedik." diye konuştu. 

SİVAS VE TOKAT

Sivas'ın Hafik, Doğanşar ve Ulaş ilçelerinin yüksek kesimleri ile baraj çevresine kar yağdı. Doğanşar ilçesinde bulunan Dipsiz Göl Şelalesi ve Hafik ilçe merkezine yaklaşık 25 kilometre mesafedeki Pusat Özen Barajı çevresinde kar etkili oldu. Kar yağışı, içme suyu sıkıntısı yaşayan Sivas için umut oldu.

Hafik ilçesinde ikamet eden Hamza Bilgekağan Akyüz, "Kuraklığın etkisiyle burada da sular çekilmiş durumda. İnşallah yağışlarla birlikte doluluk daha iyi seviyeye gelecek." dedi. Bu arada, Dipsiz Göl Şelalesi çevresi ve yüksek kesimlerde kar kalınlığı yaklaşık 5 santimetreye ulaştı. Öte yandan, kar yağışı Sivas'ın Ulaş ilçesinde de etkili oldu. İlçeye 33 kilometre mesafedeki Çevirme köyünde koyunlar, kar yağışı altında otladı.

Tokat-Sivas kara yolundaki 1650 rakımlı Çamlıbel Geçidi, gece saatlerinde başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle beyaza büründü. Kar yağışının ardından vatandaşlar da beyaz örtüyle fotoğraf çektirdi. Bölgede kar yağışı aralıklarla devam ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER