Ordu-Giresun sınırı yeniden çizildi

ORDU'nun Kabadüz ilçesine bağlı Yokuşdibi Mahallesi ile Giresun'un Bulancak ilçesine bağlı Aydındere Beldesi'nin sınırları yeniden belirlendi. Daha önce tartışmalara yol açan sınır hattı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı kararnamenin Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanmasıyla yürürlüğe girdi. Aydındere Belde Belediye Başkanı Nuri Demir, kadastro ölçüm çalışmaları sırasında yaşanan tartışmalar nedeniyle sınırların yeniden belirlenmesinin kendilerini memnun ettiğini açıkladı.

Ordu-Giresun sınırı yeniden çizildi

Giresun'un Bulancak ilçesi Aydındere Beldesi ile Ordu'nun Kabadüz ilçesi Yokuşdibi Mahallesi arasında kalan iki il sınırının tespitine ilişkin karar, Aydındere halkını memnun etti. Aydındere Belde Belediye Başkanı Nuri Demir, gazetecilere yaptığı açıklamada, karar dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti. 

Karar ile iki ilin sınır tespitinin düzeltilmiş olduğunu ifade eden Başkan Demir, "Daha önceden Giresunlulara ait olan obalarda yapılan kadastro ölçüm çalışmalarında yanlışlıklar olduğu görülmüştür. Bu yanlışlıklar Giresun Valiliğimiz ve Ordu Valiliğimiz nezaretinde Kabadüz Belediye Başkanımız ile beraber yerinde incelemeler yaparak, İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen yetkililer tarafından yapılan çalışmalar sonucu tespit edilmiş ve Cumhurbaşkanı Kararı ile nihai karara bağlanmıştır. Ordu ve Giresun ilimize hayırlı uğurlu olsun" dedi.

RESMİ GAZETE KARARINA GÖRE YENİ SINIR HATTI

19 Mart 2021 tarihli 3676 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ve 20 Mart 2021 tarihli 31429 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, "Giresun İli, Bulancak İlçesi Aydındere Belediyesi ile Ordu İli Kabadüz İlçesi Yokuşdibi Mahallesi arası iki il sınırı özel krokisinde gösterildiği üzere, S1 No.lu 3107 metre rakımlı Karagöl Tepesi'nden başlayarak S2 No.lu 2244 rakımlı Çakmaklı Tepeye, buradan kuzey istikametindeki S3 No.lu Öküzkaya Tepesi'ne aynı istikameti takiben S4 No.lu Yaşlıyurt Tepesi'nin doğu eteğinden Oyuk Deresi gözünü takiben S11 No.lu Mekteptaşı Tepesi'nin batısına, buradan kuzey istikametini takiben S12 No.lu Taşbaşı Tepesi'ne, Taşbaşı Tepesi'nden 2149 metre rakımlı S14 No.lu Kel Tepesi'ne, Kel Tepesi'nden kuzeybatı yönündeki S15 No.lu Uzuncaen Tepesi'ne, aynı yönü takiben S16 No.lu Olukbaşı Tepesi'ne, Olukbaşı Tepesi'nden S17 No.lu Dikmetaş Mezarlığı'na, buradan kuzeybatı istikametinde devam eden Semen Deresi boyunca Sinanlı Deresi ile birleşen yerdeki S38 No.lu köprüye, buradan Sinanlı Deresi'nin devamı olan Semen Deresi'ni takip ederek Semen Deresi'nin Molla Hüseyin Deresi ile birleşen yerde bulunan S52 No.lu Cinni Değirmeni'ne birleşen hat olarak tespit edilmiştir" denildi. 

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2021, 23:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
burhan yildiz
burhan yildiz - 2 yıl Önce

ordu girasun ilsiniri degisti

SIRADAKİ HABER