Ordu'da metrekareye 140 kg. yağış düştü

ORDU Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, Karadeniz'in batısında felakete neden olan sağanak yağışların Ordu'da metrekareye 140 kg'dan fazla düştüğünü söyledi. Alınan tedbirler ve koordineli çalışma sonucu sel ve su taşkınlarının önüne geçildiğini söyleyen Başkan Güler, "Bu seferki yağmurun ağırlık merkezi Ünye ilçemiz oldu. Yağışlar öncesinde ve esnasında Ünye Belediyemiz ile birlikte organize bir çalışma yaparak sel olabilecek büyüklükteki 140 kg miktarındaki yağmuru zarar vermeden çok şükür atlattık" dedi.

Ordu'da metrekareye 140 kg. yağış düştü

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, metrekareye 140 kg’dan fazla yağışın düştüğü Ünye ilçesinde incelemelerde bulundu. Başkan Güler, “Yağışlar öncesinde aldığımız tedbirler ve yağışlar süresince yaptığımız organize çalışma ile sel olabilecek büyüklükteki 140 kg miktarındaki yağmuru çok şükür en zarar ile atlattık” dedi. 

ALINAN ÖNLEMLER YAĞIŞIN ETKİSİNİ AZALTTI 

Ordu genelinde 7 Ağustos’ta başlayan ve aralıkla devam eden sağanak yağışlar meteoroloji verilerine göre Büyükşehir Belediyesinin önceden aldığı önlemler ile Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, İtfaiye Daire Başkanlığı, OSKİ Genel Müdürlüğü ve ilçe belediyesi ekiplerinin koordineli çalışması neticesinde olaylara hızlı bir şekilde müdahale edilerek olası büyük olumsuzlukların önüne geçildi.

METREKAREYE 140 KG’DEN FAZLA YAĞIŞ DÜŞTÜ 

Yağışların etkili olduğu ilçelerin başında ise Ünye ilçesi yer aldı. Metrekareye 140 kg’dan fazla yağışın düştüğü Ünye ilçesinde tüm Ordu genelinde olduğu gibi Ünye’de de yağışlara hazırlıklı olan Ordu Büyükşehir Belediyesi ekipleri, yağışların başladığı ilk andan itibaren OSKİ ve Ünye Belediyesi ekipleri ile koordineli bir çalışma yürüttü. Ordu Büyükşehir Belediyesi, yağışların etkili olduğu Ünye ilçesinde başarılı bir mücadele verirken ekiplerin yoğun çalışması sonucu yağışlar en az zararla atlatıldı.

Yağışların aralıklarla devam ettiği Ünye ilçesinde incelemelerde bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, çalışmalarını sürdüren ekipleri ve yağışlardan etkilenen vatandaşları ziyaret etti. Başkan Güler’e inceleme gezisinde Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, OSKİ Genel Müdürü Murat Us ve daire başkanları eşlik etti. 

BAŞKAN GÜLER: “CAN VE MAL KAYBI YAŞANMAMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ” 

Ünye ilçesinde sel ve taşkın riski taşıyan bölgeleri tek tek gezen Başkan Güler, burada yaptığı açıklamada çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirtti. 
Metrekareye 140 kg’ın üzerinde yağış düştüğünü ve yapılan çalışmalarla sel ve taşkın riskini azalttıklarını ifade eden Başkan Güler, “Bu seferki yağmurun ağırlık merkezi Ünye ilçemiz oldu. Yağışlar öncesinde ve esnasında Ünye Belediyemiz ile birlikte organize bir çalışma yaparak sel olabilecek büyüklükteki 140 kg miktarındaki yağmuru zarar vermeden çok şükür atlattık. Bu örnek çalışma için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Devam etmesi muhtemel yağışlar içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şuan 240 iş makinası ve personellerimiz ile birlikte yağışların ağırlık merkezi olan Ünye ve Fatsa ilçelerimiz başta olmak üzere tüm Ordu’da can ve mal kaybı yaşanmaması için çalışma yapıyoruz. Bakanlık yaptığım dönem de bize bağlı olan Devlet Su İşleri (DSİ) aracılığı ile ilimizde önemli çalışmalar gerçekleştirerek köprü ayaklarını değiştirmiş ve suyun akışını kolaylaştırmıştık. Geçmişte ve günümüzde yapılan bu önemli çalışmalarla yaşanabilecek sıkıntıları atlatmış olduk” diye konuştu. 

TAVLI’DAN BAŞKAN GÜLER’E TEŞEKKÜR 

Yağışlar öncesinden başlayarak tüm süre boyunca Ordu Büyükşehir Belediyesi ile koordineli bir çalışma yürüttüklerin ifade eden Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, bu etkin çalışma ile yaşanabilecek sorunları önlediklerini vurguladı. 

Destekleri dolayısıyla Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkürlerini ileten Başkan Tavlı, şöyle konuştu:

“Ünye ilçemiz yüksek miktarda yağış aldı. Belli noktalarda sıkıntılarımız oldu. Sinan Dede Caddesi ve Saraçlı Mahallemizde Derya Sokak, Yunus Emre Mahallemizde Ahsen Sokak ve Şehit Adem Çiçek Caddelerinde meydana gelen taşkınları Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’in yönlendirdiği ekiplerle birlikte yağmurun devam ettiği saatten itibaren çalışarak sorunların büyümesini engellemiş olduk. Sabah saatlerinden itibaren yine Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin önemli katkıları ile yaşanabilecek sorunların da önüne geçtik. 
Metrekareye 140 kg yağış ciddi anlamda sel ve taşkınlara sebep olabilecek bir yağış miktarı. Allah’a şükür önceden alınan tedbirlerle birkaç nokta dışında sıkıntı yaşanmadı. Yağışların başlamasından önce başlayan ve hala devam eden çalışmalarda Ünye’mize büyük destek veren Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür ediyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER