Deprem bölgesinde can kaybı 5 bin 894'e yükseldi

CUMHURBAŞKANI Yardımcısı Fuat Oktay, 8 Şubat'ın ilk saatlerinde deprem bölgesi hakkında son durum değerlendirmesi yaptı. Şu ana kadar 5 bin 894 can kaybının yaşandığını aktaran ve "Son 100 yılın depremini yaşıyoruz" değerlendirmesini yapan Oktay, 34 bin 810 kişinin yaralandığını, 8 bin civarında depremzedenin de enkazdan sağ kurtarıldığını söyledi.

Deprem bölgesinde can kaybı 5 bin 894'e yükseldi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, beraberinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile AFAD Koordinasyon Merkezi'nde deprem bölgesine ilişkin son bilgileri paylaştı.

Depremde şu ana kadar 5 bin 894 vatandaşın hayatını kaybettiğini aktaran Oktay, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi. Deprem bölgelerinde çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü vurgulayan Oktay, 34 bin 810 yaralının bulunduğunu, yıkılan bina sayısının 5 bin 775, enkazdan kurtarılanların ise 8 bin civarında olduğunu kaydetti. Yaralılara Allah'tan acil şifalar dileyen Oktay, "Arama kurtarma faaliyetlerimiz devam ediyor. Enkaz altında bulunan son vatandaşımıza ulaşana kadar bu çalışmalar devam edecek. Toplamda 16 bin 139 arama kurtarma ekibimiz şu anda fiilen sahada. Tüm illerimiz ve ilçelerimize sevk etmiş durumdayız." dedi.

Uluslararası alandan ve yerelden ekipleri de sahaya sevk edeceklerini belirten Oktay, bu gece yoğun bir operasyonla özellikle Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş'a ve spesifik alanlara ekipleri havadan sevk etmeyi sürdüreceklerini bildirdi. Oktay, bugünkü hava şartlarının hava operasyonlarına müsaade ettiğini dile getirerek "O da bizim işimizi biraz daha kolaylaştırdı, hızlı yapmamızı sağladı." diye konuştu.

"TÜM BİRİMLERDEN 60 BİN 218 KİŞİ SAHADA"

Deprem sahasında 4 bin 794 iş makinasının bulunduğunu, yabancı ülkelerden gelen arama kurtarma ekiplerinde 3 bin 251 kişinin yer aldığını aktaran Oktay, 2 bin 400 civarında arama kurtarmacının da daha yabancı ülkelerden geleceğini aktardı. Oktay, Türkiye'den 1500'e yakın ilave arama kurtarma ekibini sahaya sevk edeceklerini bildirdi. Toplamda tüm birimlerden 60 bin 218 kişinin sahada görevlendirildiğini belirten Oktay, "Tüm arkadaşlarımız sahada canhıraş, gece, gündüz, 24 saat esasıyla çalışmalarına devam etmekteler." dedi.

Oktay, Jandarma Arama Kurtarma ekipleri, Türk Silahlı Kuvvetleri Arama Kurtarma ekipleri, Milli Savunma Bakanlığı ve ilgili tüm birimlerin alanda olduğunu ifade etti. Sahada 750 civarında vinç bulunduğunu kaydeden Oktay, bunların arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarını ciddi anlamda kolaylaştırdığını vurguladı. Oktay, toplam 4 bin 794 aracın deprem bölgesinde görev aldığını söyledi.

"SON 100 YILIN DEPREMİNİ YAŞIYORUZ"

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Son 100 yılın depremini yaşıyoruz. Yani öyle bir deprem ki, arka arkaya birbirinden bağımsız aynı gün içerisinde iki büyük depremi yaşıyoruz ve Türkiye bütün imkanlarını seferber etmiş durumda. Bu imkanlar içerisinde tüm AFAD ve benzeri tüm kurumların arama kurtarma ekipleri, madenlerde çalışan tahlisiye ekipleri, sivil toplum örgütlerindeki arama kurtarma ekiplerinin tamamı sahaya sevk edilmiş durumda. Elimizden gelen tüm imkanları seferber etmiş durumdayız. Bu çalışmalar sonuna kadar devam edecek" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2023, 15:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER