Çambaşı Yaylası beyaza büründü

KARADENİZ Bölgesi'nde 'Kestane Karası Fırtınası' nedeniyle etkili olan sağanak yağışlarla birlikte düşen hava sıcaklığı sonrasında mevsimin ilk karı da Çambaşı Yaylası'na düştü. Beyaz örtüye bürünen yaylanın obalarında hava sıcaklığı da hissedilir derece düştü. Kar bölgede Bayburt, Gümüşhane ve Rize'nin yükseklerine de yağdı.

Çambaşı Yaylası beyaza büründü

Ordu'nun yüksek kesimlerine de mevsimin ilk karı düştü. Kentte etkili olan soğuk ve yağışlı hava, Çambaşı Yaylası ve çevresindeki obalar ile yüksek rakımlı noktalarda yerini kara bıraktı.

Kabadüz Belediye Başkanı Yener Kaya, AA muhabirine, hava sıcaklığının düşmesiyle sabahın ilk saatlerinde 1800 rakım ve üzeri obalarda ve Çambaşı Yaylası'nda mevsimin ilk karının yağdığını söyledi.

Güzel kar örtüsü görüntüsü ortaya çıktığını dile getiren Kaya, "Herhangi bir mağduriyet veya sıkıntı yok. Yüksek kesimlere çıkıldığında kar kalınlığı 3-4 santimetre civarında, alt kesimlerde de sadece ince bir yağış örtüsüyle kapandı. 2021 yılı sonbahar mevsiminin ilk kar yağışı yağmış oldu." diye konuştu.

BÖLGEDE 5 İLDE ETKİLİ OLDU

Yağışlar Gümüşhane'de Doğu Anadolu'yu Doğu Karadeniz'e bağlayan Zigana Geçidi, Kostan Dağı Geçidi ile Kürtün ilçesine bağlı Kazıkbeli, Çıkrıkdüzü, Güvende Yaylası, Torul ilçesinin Minarlı Yaylası, Abdalmusa Tepesi ve Yağmurdere Vadisi'nde etkili oldu.

Rize'de ise Kaçkar Dağları'nda Çağrankaya, Huser, Samistal, Pokut, Sal yaylalarında kar kalınlığı 15 santimetreyi geçti, 3 bin rakımın üzerindeki bölgelerde ise 20 santimetreye ulaştı. Karayolları ekipleri, Ovit Dağı Geçidi'nde de kar kalınlığının 15 santimetreye yaklaştığını belirtti. 

Bayburt'un Aydıntepe ilçesine bağlı Dumlu, Kavlatan, Günbuldu köyleri ile 2 bin 400 rakımlı Soğanlı Dağı'nın zirvesindeki yaylalar beyaz örtüyle kaplandı. Bazı bölgelerde kar kalınlığı 20 santimetreye ulaştı.

KARTPOSTALLIK MANZARALAR OLUŞTU

Trabzon'un yüksek kesimlerdeki yaylaları da beyaza büründü. Adeta kartpostallık manzaraların oluştuğu Çaykara ilçesine bağlı Haldizen Vadisi ile Trabzon-Bayburt sınırındaki Yedigöller bölgesinde de etkili olan yağış sonrası kar kalınlığı 30 santimetreyi buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER