Bedelli askerliğe rekor başvuru

3 AĞUSTOS tarihinde başlayan bedelli askerlik için bugüne kadar kaç kişinin başvurduğu belli oldu. Son 2 haftada tam 340 bin kişi müracatta bulundu.

Bedelli askerliğe rekor başvuru

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Bedelli Askerlik' konusunda "21 gün konusunda geri adım yok" dedi, müracaatlar başladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, "Güzel bir süreç ilerliyor. Seçim döneminde verilen sözlerden birisi de bu bedelli askerlik meselesiydi" demişti.

AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş, 28 gün olarak belirlenen sürenin 21 gün olarak revize edildiğini duyurmuştu. Bedelli askerlik başvuruları ise askerlik şubeleri ya da e-Devlet'ten alınıyor. Yurt dışında yaşayanlar da konsolosluklara müracaat ediyor. Başvurular 3 Kasım 2018 tarihine kadar devam edecek.

Düzenlemeye göre, bedelli askerlikten 1 Ocak 1994 de dahil, bu tarihten önce doğup, 15 bin Türk lirası ödeyenler yararlanabilecek. Uygulamadan faydalanacaklar 21 gün temel askerlik eğitimi alacak. Yurt dışında yaşayanlar ile resmi olarak yurt dışında 3 yıldan daha fazla süreyle çalışanlar, 2 bin avro ödemeleri ve Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Kanuna göre, bedelli askerlikten faydalanmak isteyen hak sahipleri, 3 aylık başvuru süresi içinde işlemlerini gerçekleştirecekler. Başvurular, askerlik şubeleri ya da e-Devlet'ten yapılacak. Yurt dışında yaşayanlar da benzer şekilde başvurularını e-Devlet'ten ve konsolosluklardan yapabilecekler.  

Son 2 haftada ise müracaatların 340 bin kişiye ulaştığı öğrenildi.

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER