Toprak Mahsulleri Ofisi'nin Ekim ayı başında yaptığı "TMO'nun kesinlikle kabuklu fındık satışı söz konusu değildir" açıklamasının ardından serbest piyasada inişli-çıkışlı bir  seyir izleyen fındık fiyatlarına ilişkin Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça'dan açıklamalar geldi. 

Tv52 Haber'e açıklamalarda bulunan Akça, serbest piyasada fındık fiyatlarının son 1 aydır dalgalanmalar yaşadığını belirterek bunun bir operasyon olduğunu söyledi. Akça "Bunun sebepleri tekelci firma ve Türkiye'deki işbirlikçilerinin özellikle işini düzgün yapanlara karşı düzenlediği bir operasyon" ifadelerini kullandı. 

Özellikle fındık hasat sezonu öncesinde belli bir kesim tarafından dillendirilen 'rekolte' konusunun tutmadığını dile getiren Akça, üreticilerin fındığı ihtiyacı olduğu kadarının piyasaya indirmesinin bazı kesimlerde rahatsızlık yarattığını söyledi. Akça, "Rekolte azlığından dolayı hem serbest piyasaya fındık gelişi az oldu, hem de bizim yapmış olduğumuz çağrıları dikkate alan üreticiler, ihtiyacı kadar olan fındığı piyasaya getirdi. Emanete mümkün olduğu kadar fındık da bırakmadı" şeklinde konuştu. 

Uzmanlardan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine kötü haber! Uzmanlardan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine kötü haber!

AKÇA: "FINDIĞIN PATRONU ÜRETİCİ"

Üreticilerin fındığına sahip çıktığının altını çizen Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, çeşitli planların devreye sokulduğunu hatırlatarak "Artık üretici fındığına sahip çıkıyor, yani fındığın patronu benim diyor. Kimse kusura bakmasın. Siz ne yaparsanız yapın, patron üreticidir. Aklındaki fiyat oluşmadan, üreticinin elindeki fındığı alamayacaksınız. Her ne manüplasyon yapılırsa yapılsın, önümüzdeki günlerde fındık fiyatlarının hakettiği değeri bulacağına inanıyorum" ifadelerinin kullandı.

Editör: Haber Merkezi