Merkez Bankası politika faizini sabit bıraktı Merkez Bankası politika faizini sabit bıraktı

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından atıl tarım arazilerinin değerlendirilerek büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin yem maliyetini düşürmek amacıyla yem tohumu dağıtıldı. Tohum dağıtımına katılan ve tarım alanında yapılan her desteğin önemine vurgu yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, "Tarıma büyük önem veriyoruz. Amacımız her anlamda Ordu'yu
zenginleştirmek" dedi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler'in tarım ve hayvancılık alanında katma değer sağlayan projeleri her geçen gün büyüyor. Büyükşehir Belediyesi de hayvancılıkla uğraşan yetiştiricilerin en önemli gider kalemi olan yem maliyetini düşürmek ve süt verimini arttırmak için yem desteklerini de sürdürüyor.

Bu kapsamda Çamaş, Fatsa, Çatalpınar, İkizce, Kumru, Mesudiye, Akkuş, Korgan, Ünye ve Perşembe ilçelerinde faaliyet gösteren büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerine 2 ton ryegrass tohumu, 25 ton 5'li karışım karma yem tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

BAŞKAN GÜLER: "AMACIMIZ ORDU'YU ZENGİNLEŞTİRMEK"

Tohum dağıtım töreninde konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, amaçlarının Ordu’yu zenginleştirmek olduğunu dile getirdi. Gıda krizinin çok yakın olduğunu ve Ordu'da bu anlamda tarımı canlandırmak için önemli çalışmalar yaptıklarının altını çizen Başkan Güler, şöyle konuştu:

"Amacımız Ordu'yu zengin etmek. Belediyenin yaptığı hizmetler klasik olarak yol, su, çöp olarak gözükür. Biz bu alanda Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırarak yapıyoruz. Çöpten elektrik üretiyoruz. Kendi plentlerimizi kurduk. Altyapı ve üstyapı sağlamlaşırken turizme de tarıma da büyük önem veriyoruz. Gıda krizi kapımızda. Şimdi de Ordu'da kaynaklarımızı kullanıyoruz. Fındık bahçelerimiz 11 ay boş kalıyordu, ne yapılabilir diye düşündük. Yapılmayan işleri yaptık. Burada şu anda 35 milyon yumurta üretiyoruz. Bu yumurtaları ulusal marketlerde satıyoruz. Bunlar daha önceleri yapılmayan işlerdi. Süt üretimi için çalışma yaptık. İnekler dağıttık. Süt evleri açtık. Mandadan keçiye kadar hayvan dağıtımı yaptık"

ORDU'MUZ ÖRNEK OLMAYA DEVAM EDİYOR

Hayvancılıkla uğraşan üreticilerin en önemli gider kalemi olan yem üretimi ile ilgili de boş durmadıklarını ve uzun süredir bu alanda çalışma yaptıklarını aktaran Başkan Güler, şunları kaydetti:

"Tüm bu çalışmalarda en önemli unsur yem. Daha önceleri fındık bahçelerinde atılan otları değerlendiriyoruz. Bu atılan otları 5’li karma yem ile zenginleştirdik. Bu güzel çalışma ile Ordu'muz örnek olmaya devam ediyor. Bugünde bu çalışmaları daha da büyütüyoruz. 150 bin dönüm alanımız atıl duruyordu. Onları makineli tarıma açacak şekilde oluşturduk, makinelerini dağıttık, şimdi ise
yemini dağıtıyoruz. Dağıtacağımız tohumlarla karma yemde 1'e 80, ryegrass tohumu dağıtımında da 100 kat ot elde etmiş olacağız. Bu süte de ulaşacak, sütün verimini arttıracak. Etin verimini arttıracak. Cebinize para olarak gelecek. İlçelerimizde süt köprüsü kuracağız ve büyük kazançlar elde etmiş olacağız."

"TARIM SAVUNMA SANAYİ KADAR ÖNEMLİ"

Desteklerin sadece yem tohumları ile sınırlı kalmadığını belirten Başkan Güler, siyez buğdayının da dağıtımının yapılacağını aktardı. Tarımın da savunma sanayi gibi önemli olduğunu vurgulayan Başkan Güler, sözlerini şöyle tamamladı: "Yem bitkilerinin yanı sıra siyez buğdayı da dağıtacağız. Ordu aynı zamanda 10 bin yıllık Anadolu'nun buğdayına sahip çıkmış olacak. Siyez buğdayı ilçelerimizi çok sevdi. Tarımın bir bütün olduğunu düşünürsek güçlü bir devlet olmak için ekonomik olarak da savunma sanayi olarak da güçlü olmaktan
geçiyor. Tarım da savunma sanayiden aşağı değil. Bundan sonraki tek temennim bu uygulamaların fabrikasını Ordu’da kurmak. İnşallah bunu da hep birlikte başaracağız."

ATIL ARAZİLERDEKİ ÜRETİM GENİŞLİYOR

Öte yandan verilen bu destek ile Ordu'da 2 bin dekar 5'li karışım yem bitkisi ve 400 dekar alanda ryegrass bitkisi olmak üzere toplam 2 bin 400 dekar alan ekilmiş olacak. Hasat zamanı 5'li karışım yem bitkisinde 2 bin ton, ryegrassta 200 ton kuru ot elde edilmesi hedefleniyor. 27 ton yem bitkilerine ek olarak 20 ton da siyez buğdayının dağıtımı yapılacak. Bu ekimle birlikte Ordu'da 31 bin 200 dekar atıl arazi de üretime açılmış olacak.

Editör: Haber Merkezi