Saadet Partisi GİK Üyesi ve Hatay Milletvekili Doç.Dr.Necmettin Çalışkan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde düzenlediği basın toplantısında Kabine'den çıkan SSK ve BAĞKUR emeklileriyle ilgili alınan karara tepki gösterdi. Yüzde 5'lik maaş zammı ve en düşük emekli maaşının 10 bin TL'ye çıkarılması kararı karşısında Saadet Partili Çalışkan,  "Hükümet rakamlarla oynamaktan zevk alıyor" dedi.

"25 BİN TL OLMASI GEREKİR"

Asgari ücretin Amerikan Doları karşısında yapılan rakamsal benzetmelerine de tepki gösteren Çalışkan, "Ben de size bir rakam vereceğim. 2003 yılında asgari ücret ile emekli maaşının orantısı 1.47'ydi. Yani bugün 17 bin lira asgari ücret varken, emekliler 1.5 katı maaş alması gerekir. 2003 yılındaki rakam aynen verilse, bugün emekli maaşının 24 bin 995 lira, yaklaşık 25 bin lira olması gerekir" ifadelerini kullandı. 

İYİ Partili Yalçın'dan sosyal medyada ilginç istek İYİ Partili Yalçın'dan sosyal medyada ilginç istek

Saadet Partisi GİK Üyesi ve Hatay Milletvekili Doç.Dr.Necmettin Çalışkan açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

"Bugün değil ki emekli bir buçuk katını almak, değil ki emekli asgari ücretle aynı zam almak, asgari ücretli 17 bin lira alırken, emekli 10 bin lira gibi komik bir sefalet ücretiyle hayatını sürdürmekte. Aslında asgari ücretlilerin aldığı para bile bu devirde hiçbir şekilde insana yetmeceği gayet açık. Bu kadar kiraların, ulaşım masraflarının, ev ihtiyaçlarının, çarşı pazarın pahalı olduğu bir yerde 17 bin liranın bile ne kadar vahim olduğu ortada. Ama Hükümet hayal satmaktan zevk alıyor." 

"UZAYA ADAM GÖNDERMENİZE GEREK YOK YERE İNİN"

"Her konuyu istismar ediyor. Bugün de 'uzaya insan göndereceğiz' gibi bir duyuruyla, reklamla insanların duygusu istismar ediliyor. Uzaya eleman gönderenlere deyin ki, uzaya adam göndermenize gerek yok. Yere inin, insanların durumuna bakın. Altyapısı size ait olmayan, başka bir ülkeye para ödeyerek uzaya adam gönderiyoruz demek ancak bu milletin aklıyla alay etmek demektir. İktidarın yaptığı da tam olarak budur."

Editör: Haber Merkezi