Liseli gençler de ayaklandı!

SON günlerde özellikle ilk ve ortaokullarda gnüdeme gelen başörtüsüyle ilgili olarak oluşan gündem, Ordu'nun liseli gençlerini de isyan ettirdi. Türkiye Liseliler Birliği üyesi bir grup genç, basın açıklaması yaptı. Gençler, "Atatürk gençliği görev başında" pankartı taşıdı.

Liseli gençler de ayaklandı!
ORDU - Türkiye Liseliler Birliği üyesi liseli öğrenciler deson günlerde sıkça gündemde yer alan başörtüsüyle ilgili olarak bazın açıklaması yaptı. Ellerinde 'Atatürk Gençliği Görev Başında, Kamusal Parasız, Laik, Bilimsel Eğitim, Kader 11.5 yaşında imam nikahıyla evlendirildi, 12.5 yaşında anne oldu, 14 yaşında hayata gözlerini yumdu" pankartları taşıyan gençler adına açıklamayı Berika Kuşluvan yaptı. 

"Türbanın anaokullarına girdiği, kara çarşaflı öğretmenlerin sözde ilim öğrettiği, Cumhuriyet değerleriyle savunucusu öğretmenlerimizin tasfiye edildiği ve gericiliğin bilfiil ülkeyi işgal ettiği bu günlerde Atatürk gençliği olarak meydanlardayız" diyen Kuşluvan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bilimin ve ilmin tecelli ettiği bu topraklarda, Ortaçağ karanlığının yeniden ve bilinçli olarak hortlatılması, yalnızca bir işgal senaryosunun tatbiki olabilir. Düşünmeyen ve sorgulamayan bir nesil yaratma çabaları, aydınlık geleceğimizi yok etme girişimidir. Bugün 5-6 yaşındaki çocukların saçlarından tahrik olan sapkın bir zihniyet ile karşı karşıyayız. Bu din bezirganları, var olan sistemi sürdürmek ve kendi ideolojilerini hakim kılmak maksadıyla eğitime kirli ellerini bulaştırmış durumdalar. 40 bin liseliyi zorunlu olarak İmam-Hatiplere yerleştirmekte, kız ve erkek öğrencilerin arasına paravanlar çekmektedir. Ya imam ya hatip olacaksın diyen bu bezirganlar, sözde özgürlük adı altında insanların temiz dini duygularını sömürmekte, aileleri, çocuklarının bu gerici sisteme boyun eğmesi için teşvik etmektedir. Biz; bu sömürüye müsaade etmeyiz." 

"Bizler bilimsel, laik ve parasız bir eğitim istiyoruz. Laikliğin korunmanısını, yalnızca anayasamızın ilk 3 maddesinin korunması ile sınırlamıyoruz. Sapkınlığın önüne geçmek için sapığı durduramayanların, 5-6 yaşındaki çocukların kafalarını örterek önlemler almasını istemiyoruz. İlköğretime türban sokan zihniyet, 14 yaşına gelen arkadaşlarımızı evlendirme planları yapıyor. Kardeşliğin, arkadaşlığın, dostluğun ilk filizlendiği sıralarda, kız ile erkek arasına paravan koyanlar, henüz 14'üne bile gelmeden adete bir ticari anlaşma ile kızları kızları evlendiriyor. 6 yaşında kızlarımıza türban takıp 14'ndeki evliliğe hazırlamak, yalnızca alçaklığın göstergesi olabilir. Eğitim, bir oyuncak, kadın ise istediklerinde giydirip, istediklerinde soyabilecekleri bir meta değildir. Onları, bilimsel ve laik eğitim almış, çağdaş Türk kadınları bu topraklardan süpürecektir. Türkiye Liseliler Birliği olarak buradan çağrımızdır. Bilimsel, laik ve parasız eğitim mücadelemiz sürecek, aydınlanma savaşımız ilelebet devam edecektir. Mustafa Kemal7ın askerleri hazır ve mevzilerdedir. Bundan sonra hiçbir AKP'li vekil, üniversiteye giremedikleri gibi liselere de giremeyeceklerdir. Liselerimize gelen vetkiller karşısında bizleri bulacak, liseliler hep omuz omuza duracak, kalemlerimiz daima sivri ve hazır olacaktır."  

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2014, 00:24

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER