"Taçsız Kral", "Yılan Hikayesi" ve "Yedi Kocalı Hürmüz" adlı yapımların da aralarında olduğu çok sayıda film, dizi ve tiyatro oyununda rol alan ünlü isim Ayten Gökçer de hayata veda eden sanat insanları arasına girdi.

Özellikle 1999 ve 2002 yılları arasında yayınlanan 'Yılan Hikayesi' isimli dizideki 'Belgin' karakteriyle de tanınan Ayten Gökçer, bu dizide Meltem Cumbul, Mehmet Ali Alibora, Çetin Tekindor, Süleyman Turan ve Emre Kınay ile aynı sahneleri paylaşmıştı.

140524 2C-1

Altınordu'nun geleneksel sinema günleri yeniden başlıyor Altınordu'nun geleneksel sinema günleri yeniden başlıyor

26 Ocak 1940 yılında Ankara'da dünyaya gelen ünlü sanatçı, 1952 yılında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı bale bölümünü bitirdi. 1958 yılında ise devlet tiyatroları sanatçı kadrosunda yer aldı. Beyaz perdeye ise ilk kez Atıf Yılmaz'ın yönettiği Metin Oktay, Gönül Yazar, Ajda Pekkan, Erol Taş ve Can Tengizman ile oynadığı Taçsız Kral filmindeki 'Mine' rolüyle başladı. 

Ancak daha sonra sinemadan daha çok tiyatroya önem verdi. Türkiye'de bir döneme damgasını vuran 'Yedi Kocalı Hürmüz' adlı müzikalde 'Hürmüz'ü canlandırdı. 1988'de devlet sanatçısı olan Ayten Gökçer, pek çok ödül kazandı. Sanatçı, 2009 yılında hayatını kaybeden yine bir başka ünlü isim olan Cüneyt Gökçer ile evliydi.

Editör: Haber Merkezi