CUMHURİYET Halk Partisi'nde (CHP) 38'nci Genel Kurul başladı. Kurultayın açılış konuşmasını yapan Kemal Kılıçdaroğlu bir sonraki kurultayda aday olmayacağını söyledi. CHP'de yeni Genel Başkanı için toplam 1368 kurultay delegesi sandık başına gidecek.

Kurultay'ın Divan Başkanlığı'nı daha önce de Genel Başkan adaylığında adı geçen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptı. Kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu'nun karşısınrda Özgür Özel yer alıyor.

Kılıçdaroğlu ise oldukça sert mesajlar verdi "Sırtımdaki hançerlerle seçime girmek zorunda kaldım" dedi. Değişim Grubu için de konuşan Kılıçdaroğlu, "Değişim isteyenler değişmeyenler" dedi.

"YOKSULLUK KABULLENİLER KÜLTÜR HALİNE DÖNÜŞÜYOR"

Türkiye'de yoksulluğu yaymanın, derinleştirmenin ve milyonları yardıma muhtaç hale getirmenin hükümet politikası haline dönüştürüldüğünü dile getiren CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Üzülerek görüyoruz ki, yoksulluk kabullenilen bir kültür haline dönüşmek üzeredir. Üzülerek ifade ediyorum ki, yoksulluk bir anlamda kabullenilerek sürdürülebilir bir kültür haline dönüştürülmüştür. Yoksulluğun meşrulaştırılması aynı zamanda eşitsizliklerin de meşrulaştırılmasına yol açmaktadır. Bu sosyal devlet anlayışına aykırıdır ve sıradan yurttaşın herhangi bir yurttaşın hak arama talebini önlemektedir. Yoksulluğun kabullenme kültürünün aşama aşama iktidar tarafından yerleştirildiğini bilmemiz lazım. Öyle bir noktaya getirdiler ki Türkiye'yi bireysel, yasadışı zenginleşme adeta bir başarı olarak hayranlıkla izlenir hale getirildi" ifadelerini kullandı. 

"SIRTIMDA HANÇERLERLE SEÇİME GİRMEK ZORUNDA KALDIM"
"ATEŞİ VE İHANETİ GÖRDÜK"

Geçtiğimiz genel seçimlerdeki "6'lı Masa" tartışmalarına değinen Kılıçdaroğlu, "Tarihin bize yüklediği sorumluluk dedim. Altı lider oturduk, ilk toplantı. Bu tabloyu kısmen anlattım ve kendilerine şunu söyledim. Ülkede demokrasi yok, bir sorunlar yumağı haline geldi ve bize tarihin yüklediği bir sorumluluk var. Biz altı lider, tarihin bize yüklediği sorumluluğun gereğini yapmak zorundayız. Altı parti bir araya geldik, ülkeyi nasıl yöneteceğimizi oturduk çalıştık. Ortak mutabakat metni hazırladık. Bu yetmedi, ortak mutabakat metnini geniş kitlelerle, halkımızla paylaştık. Arkasından gerçek bir demokrasiyi getirmek ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi inşa etmek için bir çaba daha harcadık. Anayasa değişikliklerinde neler yapmalıyız? Hangi kurumları getirmeliyiz? Nasıl olur da, Türkiye gerçek anlamda demokrasiyle inşa edilen bir Türkiye olur. Bunun için de, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem çalışmasını yaptık. İş Cumhurbaşkanlığı adaylığının seçilmesine gelince, hepinizin malumu olan masadan kalkmalar ve masaya yeniden dönmeler geldi. Fazla ayrıntılara girmek istemiyorum, ancak şunu söyleyeyim. Sırtımdaki hançerlerle seçime girmek zorunda kaldım. Bir daha ifade edeyim, sırtımdaki hançerlerle seçime girmek zorunda kaldım. Usta Nazım'ın dediği gibi ateşi ve ihaneti gördük." ifadelerini kullanınca salondan büyük alkış aldı. 

"DEĞİŞİMS İSTEYENLER DEĞİŞMEYENLER"

Değişim tartışmalarına ilişkin de açıklamalarda konuşan Kılıçdaroğlu, "Şuna inandım. Yolu doğru olanınr yükü ağır olur. Yükümüz ağırdı, üstelik hançerlerle beraber yükümüz ağırdı. Ama beni asıl üzen sırtımdaki yük değil, sırtımdaki hançerlerdi. Seçim bitti, kazanamadık. Daha nefes almadan değişim söylemleri başladı. Değişim söylemini dillendirenler uzun süredir değişmeyenlerdi, ama seçimden sonra ilk işim onları değiştirmek oldu" dedi. 

"CHP ORDU MİLLETVEKİLİ SEYİT TORUN DA O İSİMLER ARASINDA" 

Kılıçdaroğlu tarafından Cumhuriyet Halk Partisi'nde Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Ordu Milletvekili Seyit Torun da bulunuyor. Siyasi hayatına ilk kez 1994 yılında Ulubey Belediye Başkanı olarak CHP'den seçilerek başlayan Torun, 2004 yılında Ordu Belediye Başkan aday adayı olmuş, partisi CHP tarafından aday gösterilmeyince de Demokratik Sol Parti rozeti takmıştı. 2009 yerel seçimlerinde yeniden DSP'den seçim kazanan Torun, Ocak 2011'de yeniden CHP saflarına geçmişti. 2014 Yerel Seçimleri'ne CHP'den Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Seyit Torun, bu seçimleri kaybetmişti.   

İYİ Partili Yalçın'dan sosyal medyada ilginç istek İYİ Partili Yalçın'dan sosyal medyada ilginç istek

Torun, 24 Ocak 2016 tarihinde Yerel Yönetimlerden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilmiş, 1 Haziran 2023 tarihinrde de MYK'dan istifa ederek Genel Başkan Yardımcılığı görevinden ayrılmıştı.

Torun, bugünkü CHP 38'nci Olağan Kurultayı'nda da CHP Genel Başkan Adayı Özgür Özel'i desteklediğini "Önemli gördüğümüz tek konu CHP'nin karakterine uygun bir değişimi gerçekleştirmek" demişti. 

Editör: Haber Merkezi