CHP'nin yarın yapılacak büyük kurultayı için geri sayım başladı.  38. Olağan Kurultay'ı, "İkinci yüzyılda demokrasi ve birlik kurultayı" sloganıyla Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirilecek.

Divan başkanlığını Ekrem İmamoğlu'nun yapacağı kurultayın ilk günü genel başkan, ikinci günü Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) seçimi yapılacak.

Kurultayda 1368 kurultay delegesi, yeni genel başkanı ve PM üyelerini belirleyecek. CHP Genel Başkanlığına aday olabilmek için 65, Parti Meclisi üyeliğine aday olabilmek için ise 10 delegenin imzası gerekecek.

TORUN'DAN 'DEĞİŞİM' ÇAĞRISI

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, sosyal medya hesabı X'ten yaptığı açıklamada değişimcilerden yana olduğunu ilk kez net bir dille ifade etti. 

Toplamda beş paragraftan oluşan bir açıklama yapan Torun, açıklamalarının son kısmında ise "Halkına ve örgütüne uzak bir CHP'nin başarılı olmak için öncelikli ihtiyacı bir anlayış değişikliğidir. Kişilerin önemi yoktur, önemli gördüğümüz tek konu CHP'nin karakterine uygun bir değişimi gerçekleştirmek ve sonrasında bu değişikliği bütün Türkiye'ye yaymaktır" ifadelerini kullandı.

CHP'li Mustafa Adıgüzel'in 'uçakta çay' isyanı! CHP'li Mustafa Adıgüzel'in 'uçakta çay' isyanı!

Torun açıklamasının son paragrafında da "Yarın 38. Olağan Kurultayımızı gerçekleştireceğiz. CHP bu kurultaydan değişimle ve güçlenerek çıkacaktır. Ülkemizde yeniden estireceğimiz Atatürkçü ve sosyal demokrat rüzgâr ile Türkiye’yi yeniden ayağa kaldıracağımıza ve önümüzdeki yerel seçimlerde tarihe geçecek bir sonuç alacağımıza inancım tamdır" dedi.

Kılıçdaroğlu, 33. Olağan Kurultay'da seçildi

Deniz Baykal'ın istifası sonrası 2010'daki 33. Olağan Kurultay'dan bu yana genel başkanlığını Kemal Kılıçdaroğlu'nun yürüttüğü CHP'de, bugüne kadar 7 genel başkan görev yaptı.

Kılıçdaroğlu, 37. Olağan Kurultay'da tek aday gösterilerek yeniden genel başkanlığa seçilmişti.

Editör: EROL KÜÇÜKOĞLU