İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener haftalık Meclis Grup Toplantısı'nda emekli maaş ve bayram ikramiyelerini gündemine aldı. Akşener, ikramiyelerin 7 bin TL'ye, emekli maaşlarına da seyyanen 11 bin TL zam yapılmasını istedi.

Ordu'daki trafik kazalarının yarısı motosiklet kazası Ordu'daki trafik kazalarının yarısı motosiklet kazası

İKRAMİYE ARTTI MI? ARTMADI MI?

Hükümet'i 3 bin TL'lik emekli bayram ikramiyesi üzerinden eleştiren Akşener, "Mesela 2018 yılında bir emeklinin bayram ikramiyesi 217 dolara denk geliyordu. Bugün ise arttırılmış haliyle bile 97 dolar ediyor, yani yarısından bile az. O da bayrama kadar, dolar yerinde durursa. Mesela 2018 yılında emekli bir vatandaşımız bayram ikramiyesiyle 25 kilo kıyma alabiliyordu. Bugün ise 7.5 kilo kıyma alabiliyor. Yani üçte birinden bile az. Mesela 2018 yılında emekli bir vatandaşımız bayram ikramiyesiyle 158 litre benzin alabiliyordu. Bugün ise 73 litre alabiliyor, yani yarısından bile az. Mesela 2018 yılında bir emeklinin bayram ikramiyesi aylık asgari net ücretin yüzde 62.5'uğuna denk geliyordu. Bugün ise bu oran asgari ücretin yüzde 17.5'uğuna düştü. Yani beşte birinden bile az. Durum böylesine bile ibretlikken ben de şimdi buradan sormak istiyorum. Emeklinin bayram ikramiyesi gerçekten artmış mı? Açıkça görüyoru ki, artmamış tam tersi azalmış kuşa dönmüş" şeklinde konuştu. 

"SANDIKTA EN BÜYÜK TOKATI EMEKLİLERİMİZDEN YİYECEKSİNİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2024 yılını 'emekli yılı' ilan ettiğini hatırlatan Akşener, "Emeklilerimize yine çile reva görülmüş. Emeklilerimize yine yokluk reva görülmüş. Emeklilerimiz yine açlığa mahkum edilmiş. Bunu sadece biz değil, emeklilerimiz de söylüyor. Şunu hiç kimse unutmasın, milyonlarca emeklimizin emeğine çöken bu vicdansızlığa asla sessiz kalmayacağız. Nitekim bu çerçevede Meclis grubumuz komisyonda bir kanun teklifi verdi ve emekli bayram ikramiyesinin 7 bin liraya çıkartılmasını önerdi. Ayrıca ben de buradan iktidara bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Göstermelik zamlar, göstermelik ikramiyeler göstermelik vaatler yetmez. Emeklilerimizi daha fazla enflasyona ezdirmeyin ve gerçek bir adım atın. Mayıs ayında söz verdiğiniz, ama sözünüzden dönüp yapmadığımız zammı da hesaba katarak Ocak ayın için tüm emekli maaşlarına seyyanen 11 bin lira zam yapın. Böylece hem en düşük emekli maaşını asgari ücret seviyesine çıkartmış olursunuz, hem de emekli maaşları arasındaki farkı adil şekilde korumuş olursunuz. Bunun da yanında kök maaş işinden de derhal vazgeçin. Yüksek ücret üzerinden ve yüksek günle prim ödeyenleri daha fazla cezalandırmayalım. Bu önerimizi yaptınız yaptınız, yapmadınız sandıkta en büyük tokatı emeklilerimizden yiyeceksiniz" ifadelerini kullandı.

Muhabir: Haber Merkezi