Cumhuriyet Halk Partisi tarafından emekli maaşlarında yaşanan kayıplar ve ekonomik sorunlarının araştırılmasına yönelik Meclis Araştırma Önergesi verdi. 

Önergeye iliştin olarak CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, Saadet Partisi'nden İsa Mesih Şahin, İYİ Parti Aksaray Milletvekili Turan Yaldır ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi Mersin Milletvekili Perihan Koca söz aldı.

Verilen önergeye ilişkin karşı söz olarak da sosyal güvenlik, emeklilik, çalışma hayatı ve iş güvenliği uzmanı Adıyaman Milletvekili Doç.Dr.Resul Kurt söz aldı, en düşük emekli maaşı olan 10 bin TL'ye ilişkin skandal bir açıklamaya imza attı: "Ödediğiniz primlere göre, çalıştığınız gün sayısına göre emekli aylığınız hesaplanır"

CHP'li Mustafa Adıgüzel'in 'uçakta çay' isyanı! CHP'li Mustafa Adıgüzel'in 'uçakta çay' isyanı!

İşte TBMM tutanaklarına da geçen o skandal açıklama:

"AK PARTİ hükûmetimizin iktidara geldiği yıl sonu olan 2002 Aralık ayında en düşük SSK emekli aylığı 252 lira, birinci basamak için en düşük BAĞ-KUR aylığı 106 lira, altıncı basamak en düşük BAĞ-KUR aylığı 141 lira, birinci basamak en düşük tarım BAĞ-KUR aylığı 56 lira, altıncı basamak için en düşük tarım BAĞ-KUR aylığı 94 lira olarak uygulanmaktaydı. 58'inci Hükûmetin göreve geldiğinde ilk yaptığı icraatlardan biri emeklilere seyyanen zam yapmak olup bütçe imkânları çerçevesinde SSK emekli aylıklarına 75 TL, BAĞ-KUR emekli aylıklarına 75 ve 100 TL, tarım BAĞ-KUR aylıklarına da 100 TL seyyanen bir artış yapılmıştır. Bu ödenen emekli aylıklarının 2002 yılındaki dolar kuruna göre en düşük SSK emeklisi aylığı 154 dolar, en düşük birinci basamak BAĞ-KUR aylığı 65 dolar, en düşük altıncı basamak BAĞ-KUR aylığı 86 dolar, en düşük birinci basamak tarım BAĞKUR aylığı 34 dolar, en düşük altıncı basamak tarım BAĞ-KUR aylığı da yine 57 dolar olarak uygulanmaktaydı. Sigortalıların sağlık hizmetlerinden yararlanması da o dönem için hatırlayacaksınız son derece yetersizdi. Bugün için en düşük emekli aylığı 10 bin TL olup dolar kuruna göre en düşük emekli aylığı 330 doların üzerindedir. Dolar kuru üzerinden en düşük emekli aylığına yüzde 215 ila yüzde 972 oranında bir artış getirilmiştir. Yine, 2002 Aralık döneminde en düşük tarım BAĞ-KUR emeklisinin aylığı 34 dolarken bugün için 332 dolar olup yüzde 972 artış söz konusu olmuştur. En düşük emekli aylığı 10 bin TL iken en yüksek emekli aylığı SSK emeklileri için 59.640 TL civarındadır. Dolayısıyla, emeklilerin elbette ki tamamı 10 bin lira almıyor, ödediği prime göre SSK primleri ne kadar yüksekse emekli aylıkları da bu kadar yüksek belirleniyor. 10 bin lira alan emekli olduğu gibi 59.640 lira alan işçi emeklisi kardeşlerimiz de bulunmaktadır. Dolayısıyla, sosyal sigortacılık şudur: Ödediğiniz primlere göre, çalıştığınız gün sayısına göre emekli aylığınız hesaplanır."

Editör: Haber Merkezi