Ordu'da günlerdir beklenen karar açıklandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İYİ Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Enver Yılmaz'ın Ordu'da seçimlerin iptali ve yeniden yapılmasına yönelik talebini reddetti.

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde Ordu'da il genelinde sandıktan çıkan isim, resmi olmayan kesin sonuçlara göre yüzde 40'a, yüzde 36.5'lik oranla Cumhur İttifakı Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler olmuştu. 

Ordulu Gazeteci Nuh Kırca'nın acı günü Ordulu Gazeteci Nuh Kırca'nın acı günü

Ancak İyi Parti'nin Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Enver Yılmaz, seçim sonuçlarına çeşitli iddiaları öne sürerek itiraz etmişti. İlçe Seçim Kurulu ve İl Seçim Kurulu'ndan sonuç alamayan Yılmaz, itirazını Yüksek Seçim Kurulu'na götürmüştü. Yüksek Seçim Kurulu bugün saat 15:00'te toplandı ve yapılan bu itirazı görüştü. Toplantıda İYİ Parti'nin Ordu Büyükşehir Belediyesi seçimleri için 'tam kanunsuzluk' sebebiyle yaptığı seçimin iptali ve yenilenmesi talebini reddetti.

Böylece çeşitli iddialarla birlikte Ordu'daki seçimlere yönelik yaşanan belirsizlik, yüksek yargının kararıyla neticelenmiş oldu ve Dr.Mehmet Hilmi Güler'in Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nda ikinci dönemi tescillendi. 

Editör: Haber Merkezi