31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde sandıktan sürpriz sonuçlar çıktı. Resmi olmayan kesin sonuçlara göre Cumhuriyet Halk Partisi 14 büyükşehir, AK Parti içlerinde Ordu'nun da bulunduğu 12 büyükşehir belediyesi seçimlerini kazandı.

Ordu'nun derelerine 8 koldan giriştiler Ordu'nun derelerine 8 koldan giriştiler

Seçimlerden umduğunu bulamayan partiler ise Milliyetçi Hareket Partisi ile İyi Parti oldu. Türkiye genelinde Milliyetçi Hareket Partisi yüzde 4.9, İyi Parti ise 3.7 oranında oy alabildi. 

Milliyetçi Hareket Partisi Ordu'da Cummhur İttifakı adayı olarak gösterdiği Gülyalı ve İkizce ilçelerindeki seçimleri kazandı. İyi Parti ise adayı ile birlikte Korgan seçimlerini alan taraf oldu. AK Parti adayı İsmet Yanık ise Çaybaşı Belediyesi'ni adayı ile birlikte Yeniden Refah Partisi'ne teslim etmek zorunda kaldı. 

Gözler ise Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) açıklayacağı resmi verilerde... Peki, YSK kesin sonuçları ne zaman açıklayacak? 2 Nisan'da ilçe seçim kurulları, 7 Nisan'da ise il seçim kurullarındaki itiraz süreçleri sona erdi. Siyasi partiler 3 gün içerisinde Yüksek Seçim Kurulu'na başvurmak zorunda. 10 Nisan'da ise itiraz süreci bitecek. Yüksek Seçim Kurulu'nun bu itirazları karara bağlamak için 3 günlük süresi olacak. 

Resmi ve kesin sonuçlar ise tüm itirazlar sonuca bağlandıktan sonra 13 Nisan'da açıklanmış olacak.

Editör: Haber Merkezi