Yürekleri ısıtan fotoğraf Ordu polisinden

ORDU İl Emniyet Müdürlüğü sosyal medya hesabından Hayvanları Koruma Günü nedeniyle bir mesaj paylaştı. Birlikte yaşayıp hem bu Dünya'yı, hem bu ülkeyi, hem de bu şehri paylaştığımız can dostlar ile ilgili "Bu dünyanın yalnızca bizlere ait olmadığını unutmayalım!" ifadelerini kullandı.

Yürekleri ısıtan fotoğraf Ordu polisinden

4 Ekim'den itibaren bu hafta tüm Dünya'da 'Hayvanları Koruma Günü' olarak kutlanıyor. Zaman zaman yürek sizlatan haberlere konu olan can dostları unutmayan Ordu İl Emniyet Müdürlüğü, günlük yaşamda tercih ve seçim şansı olmayan patili dostlarımızı yalnız bırakmadıklarının kanıtı olarak Ordu'da 'Günün Fotoğrafı'nı "Bu dünyanın yalnızca bizlere ait olmadığını unutmayalım!" mesajıyla paylaştı. 

Yürekleri ısıtan bu mesaj ve fotoğraftan sonra bilmeyenler ve merak edenler için Hayvanları Koruma Günü ilk kez nasıl başladı? 

İşte bu sorunun yanıtı: 

Hayvan dostları ilk kez İngiltere'de 1822 yılında; hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını, daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla Hayvanları Koruma Birliği'ni kurdular. Ülkemizde Hayvanları Koruma Derneği 1908 yılında kuruldu. Aynı amaçla dernekler birleşerek Hollanda'nın başkenti Lahey'de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu'nu oluşturdular.

1931 yılında Floransa'da toplanan bu kuruluş dünya üzerinde yok olma tehdidi altında bulunan hayvan türlerine dikkat çekmek üzere 4 Ekim'i Hayvanları Koruma Günü ilan etti. Bu günün amacı; evrende insanlardan başka canlılar olduğunu anlamak, onların yaşam alanlarına müdahale etmemek, yaşama hakkına saygı duymaktır. Evde beslenen hayvanlara merhametli davranmak, koruyup kollamak, iyi koşullarda beslenmeleri, duyarlı davranılması konusunda farkındalık yaratmaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER