Yaşam odaları için kanun teklifi

CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, TBMM Başkanlığı'na kapalı madenlerde yaşam odalarının zorunlu hale getirilmesi amacıyla kanun teklifi verdiğini bildirdi.

Yaşam odaları için kanun teklifi

ANKARA - Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan ve 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği facianın ardından günlerce konuşulan ancak Hükümet kanadından henüz gündeme getirilmeyen kapalı madenlerde yaşam odalarının zorunluluğu meselesini CHP Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş gündeme taşıdı. Gümüş, bu konuda TBMM'ye kanun teklifi verdi.

Soma'da meydana gelen maden faciasında 301 işçinin hayatını kaybetmesinin acısının hala yüreklerde olduğunu belirten Gümüş, şunları söyledi:

"Dünyanını tüm medeni ülkelerinde zorunlu olan kapalı maden ocaklarındaki yaşam odaları ülkemizde de zorunlu hale getirilmelidir. Maden ocakları için en gelişmiş standartlarda yapılması gereken bu yaşam odalarının zorunlu kılınması için hazırladığım Kanun Teklifi'ni Meclis'e sunmuş bulunuyoruz. Bu konu bir yönetmelikle de hallolabilecek olmakla birlikte durumun aciliyeti, sorumsuz uygulamalar ve ciddiyetsizlik, bizleri konuyu kanun teklifi olarak sunmaya zorlamıştır. Açıkçası bu konunun yönetmelikle düzenleneceğine güvenimiz yoktur."

Gümüş, teklifin, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'na bir madde eklenerek, kapalı maden ocaklarında çalışan her 40 kişiye 1 tane düşecek şekilde koruma sağlayan, çalışma ortamına güvenli ulaşım mesafesinde konumlandırılan, her birinin içinde 30 günün üzerinde yaşanabilecek yiyecek ve içme suyu bulunan, telefon bağlantısı, oksijen deposu, klima, elektrik için batarya sistemi karbondioksit temizleme filtreleri ile ilk yardım çantaları olan yaşam odalarının zorunlu hale getirilmesini öngördüğünü aktardı.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2014, 23:37

Erol KÜÇÜKOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER