Ordu'nun Yalıköy Köftesi resmen tescillendi

ORDU'nun Fatsa ilçesine bağlı Yalıköy Mahallesi'nin en meşhur lezzetlerinden biri olan 'Yalıköy Köftesi' resmen tescillendi. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, önemli bir lezzet durağı olan Yalıköy'ün, aynı zamanda da bu köftenin tadıldığı bir gastronomi bölgesi olacağını söyledi.

Ordu'nun Yalıköy Köftesi resmen tescillendi

Ordu'nun Fatsa ilçesinin coğrafi işaretle tescillenen lezzeti Yalıköy Köftesi, özellikle şehirlerarası yolculuk yapanlara lezzetiyle adeta mola verdiriyor.

İlçenin Yalıköy Mahallesi'nin ismiyle özdeşleşen Yalıköy Köftesi'nde, kıkırdak ve sinirlerden temizlenip küp şeklinde doğranan sığır eti kullanılıyor. Samsun-Ordu karayolunun sahil güzergahındaki işletmelerde satışa sunulan yöresel lezzeti, özellikle il dışından gelen yolcular ve turistler tadıyor. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, belediye olarak coğrafi tescilli ürünlere büyük önem verdiklerini söyledi.

Yalıköy köftesinin 60 yıllık bir lezzet markası olduğuna işaret eden Başkan Güler, köftenin coğrafi işaret tescilini 1 Şubat 2022'de gerçekleştirdiklerini belirtti.
Güler, önemli bir lezzet durağı olan Yalıköy'ün, aynı zamanda da bu köftenin tadıldığı bir gastronomi bölgesi olacağını kaydederek, "Bildiğiniz gibi oralarda arabalar sıraya girerdi. Yalıköy'ün ekmeği çok meşhur, köftesi de çok meşhur oldu. Hepimiz bu damak zevkini orada gerçekleştiriyorduk. Şimdi bunu bütün Türkiye'ye, bütün dünyaya tescilli olarak duyurmuş oluyoruz. Bu bizim için önemli." dedi.

Yalıköy Mahallesi'nin yeşil ile mavinin buluştuğu bir sahil yöresi olduğunu dile getiren Güler, şunları söyledi: "Herkesin durup da oradan Yalıköy ekmeğini, Yalıköy köftesini aldığı bir yerdi. Şimdi tescillenince bu kat kat artacak. Bu da bölgemizin kalkınması açısından önemli bir şey. Yalıköy bunu her şeyiyle hak ediyor. Biz bunu çocukluğumuzdan beri tattığımız için tavsiye ediyorduk. Şimdi tescillenmiş, ispatı gerçekleşmiş oldu."

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2022, 17:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER