Market alışverişinde nelere dikkat edilmeli?

Koronavirüs ile mücadelede herkesin en çok tedirgin olduğu yerlerin başında hiç şüphesiz marketler yer alıyor. Peki market alışverişlerinde nelere dikkat edilmeli? İç Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Arzu Güntürk Yalçın, pek çoğumuzun markete gitmek dışında evden çıkmayı tercih etmediği bugünlerde güvenli alışverişin püf noktalarını açıkladı...

Market alışverişinde nelere dikkat edilmeli?

Tüm Dünya'yı tehdit etmeye devam eden Koronavirüs'ün en fazla kalabalık noktalarda temas ve damlacık yoluyla bulaştığını artık herkes biliyor. Bunun için de en riskli yerlerden biri, her ne kadar sayılı müşterinin bulunmasına izin verilmiş olsa da marketler. Yeditepe Üniversitesi İç Hastalıkları Uzmanı Öğr.Üyesi Doç.Dr.Arzu Güntürk Yalçın, güvenli alışverişin püf noktalarını açıkladı...

ÖNCELİKLE LİSTE YAPIN

– Alışverişe gitmeden önce ihtiyaç listenizi belirleyin. Bu sayede zaman kaybetmeden ihtiyaçlarınızı alabilir, mekan ve kişilere bağlı bulaş riskinizi azaltabilirsiniz.

– Herhangi bir solunum yolu hastalığınız varsa markete gitmeyin. Birinden destek isteyin ya da online alışverişi tercih edin. 60 yaş üzerindeki kişilerin de tek başına alışverişe gitmesine izin vermeyin.

– Alışverişe mümkün olduğunca tek kişinin gitmesini sağlayın.

BEZ TORBA KULLANIN

– Mümkünse en az 2 gün önce kullanıp havalandırdığınız bez alışveriş torbalarını tercih edin.

– Özellikle son dönemlerdeki ülkemizdeki vaka artış sayısını da göz önünde bulundurarak önleminizi artırın ve markete giderken mutlaka maske takın.

AMBALAJLARI ATIN

– Online yaptığınız siparişlerinizde paketleri kesinlikle evin içine almayın.

– Dışarıdan yemek siparişi verdiğinizde paketleri eldivenle açıp, ürünü çıkarın. Isıttıktan sonra tüketin.

– Derin dondurucular virüsü öldürmek için güvenli ortamlar olmadığı için dondurulmuş ürünleri tercih etmeyin. Satın alırsanız da mutlaka ambalajından çıkarın.

– Tüm işler bittikten sonra ellerinizi su ve sabunla dezenfekte edin.

NAYLON POŞET UYARISI

– Satın aldığınız ürünleri, ihtiyacınız yoksa ve mümkünse bir süre havalanmasını sağlayın. Poşetleri hiçbir şekilde mutfağın içine sokmayın. Sonrasında ellerinizi su ve sabunla iyice yıkayın.

– Virüs karton kutuların üzerinde 24 saate yakın kalabildiği için mümkünse ürünleri karton ambalajından çıkarak saklayın. Cam ya da plastik gibi yıkanabilir ambalajları yıkayın, diğerlerini sabunlu bezle sildikten sonra yerleştirin. Poşetli ekmekleri ambalajından çıkarın.

– Sebzelerinizi el değmeden buzdolabına temiz bir buzdolabı poşetiyle yerleştirin. Meyveleri ise sirkeli suda beklettikten sonra tek tek ve ovalayarak yıkayın.

eko

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER